Kde brát energii v budoucnosti? (II. - Vítr)

Tak se opět vracím k pokračování článku o energiích budoucnosti. Tentokrát se již konečně dostanu i k opravdovým zdrojům energie. Pro zjednodušení bych je rozdělil na dvě hlavní skupiny - pomocné a hlavní. Pomocné nikoliv z důvodu jejich nedůležitosti, ale protože se pravděpodobně nikdy nestanou páteří energetické sítě. U některých zdrojů to bude z důvodů nižších výkonů (např. tepelná čerpadla), u jiných kvůli nespolehlivosti dodávek, které závisí na rozmarech počasí (sluneční, větrné...).
komentáře [2], 20. 9. 2005

 

Dohání MS Apple?

Ještě jednou se vrátím k mým úvahám na téma budoucnosti Applu. Před časem jsem se nad ní zamýšlel v souvislosti s přechodem na procesory Intel. Zatím se v tomto směru nic nezměnilo, naopak se zatím potvrzují mé obavy. Je zde ale ještě jedno nebezpečí a to ze strany odvěkého protivníka. Na příští rok jsou plánované dva nové systémy. Od Applu MacOS X 10.5 Leopard a MS chce uvést svůj "revoluční" systém Vista (dříve Longhorn).
komentáře [2], 16. 9. 2005

 

Kde brát energii v budoucnosti? (I.)

Jak jsem slíbil, vracím se k tématu energií budoucnosti. Současný stav využívání energií je neúnosný ze dvou hlavních důvodů. V prvé řadě většina dnešních zdrojů energie ničí životní prostředí. Druhý důvod nemohou ignorovat ani lidé, které první vůbec nevzrušuje - zdroje jsou omezené a během několika málo desítek let dojdou. A to jak ropa, tak i zemní plyn a uhlí. Co s tím?
komentáře [5], 29. 8. 2005

 

Galerie fotek - rostlinky

Dlouho už jsem na stránky nedal žádné fotky. Zvířátka už byla, tak teď pár fotek rostlin:
komentáře [1], 29. 8. 2005

 

Ekologové očima médií

Opět se vracím k mému oblíbenému časopisu, k National Geographic. V srpnovém čísle vyšel článek, který volně navazuje na několik jiných z loňského roku (viz. můj nedávný článek). Tentokrát se věnuje energiím budoucnosti.
komentáře [0], 27. 8. 2005

 

Následky CzechTeku

Již od začátku dění okolo CzechTeku jsem v rozpacích, co se kolem děje. Musím se přiznat, že techno nemám rád. Nelíbí se mi opravdu hodně, stejně jako se mi nelíbí, když jsou touto hudbou obtěžováni jiní lidé. Na druhou stranu nedokážu pochopit zásah u Mlýnce a to z několika důvodů:
komentáře [0], 10. 8. 2005

 

Bojkot Microsoftu

Kdo mě zná, ten ví, jaký mam názor na společnost Microsoft a co si myslím o ní a jejich produktech. Přesto jsem se až doposud bránil zde uveřejňovat nějaké komentáře. Možná proto, že by to byla práce skoro na plný uvazek. Ke změně názoru mě přivedla nedávná poslední zkušenost, která mi opět výrazně zkomplikovala život. Problémy s touto firmou mám prakticky stále - a to přesto, že se s ní snažím nemít absolutně nic společného. Ale to je problém každého monopolu. Pro představu, co vás může čekat, pokud s touto firmou musíte jednat, uvádím dvě mé historky.
komentáře [8], 30. 7. 2005

 

Galerie fotek - zvířátka

Tak jsem si řekl, že své stránky konečně také trochu oživím. Probral jsem se archivem svých fotek a vybral ty, které se mi líbí. Doufám, že se nelíbí jen mně. Nakonec se ukázalo, že jich je poněkud víc, než jsem původně čekal. Rozdělil jsem je tedy na jednotlivá témata a dnes předkládám fotky zvířat. Někdy příště budou třeba rostliny, krajinky, architektura...
komentáře [3], 22. 7. 2005

 

Zákonodárci vrací úder

Je to věčný boj. Minulý týden zatrhl Ústavní soud vládě a parlamentu prosadit stavbu jezů na Labi silou (resp. za pomoci protiústavního zákona) a dnes už je tu další snaha o prosazení zájmu stavbařů.
komentáře [0], 18. 7. 2005

 

Jezy na Labi a demokracie

Dnes (14. července 2005) rozhodl Ústavní soud, že nelze označit stavbu jezů na Labi za veřejný zájem zákonem, jak to prosazovalo ministerstvo dopravy. Tento zákon měl zjednodušit jejich výstavbu právě jejich prohlášením veřejným zájmem. Podle Ústavního soudu o tom, co je a co není veřejný zájem musí rozhodovat správní orgány a nikoliv zákonodárci. Navíc toto rozhodnutí musí být možné zpětně přezkoumatelné soudem, což by v tomto případě nemohlo být - soud se musí řídit podle zákona a nikolv ho přímo hodnotit. Sice se tak nezabrání stavbě, ale bylo zabráněno jejímu prosazení za každou cenu z nejvyšších míst. Při celkovém jednání o stavbě se jedná pouze o jednu bitvu z mnoha.
komentáře [2], 14. 7. 2005

 

Starší články: 1-10, 11-20, 21-30, 31-40, 41-50, 51-60, 61-68