Přehřátá planeta

Relativně často kolem sebe slyším v souvislosti s oteplováním planety názory, že vlastně o nic nejde, že se s tím příroda vypořádá, že je zanedbatelné, že to není vlivem člověka, ale že se klima stále mění apod. Je pravda, že nikdo nedokáže s určitostí říci, do jaké míry jsou změny klimatu zapříčiněné člověkem, či zda jde o opakující se výkyv. Je známo, že před tisíci lety bylo výrazně teplejší podnebí, Grónsko bylo zelené, v Anglii rostla vinná réva atd. Pak přišlo zase ochlazení. Nejde teď opět jen o další výkyv? A je vůbec tak špatné, když se trochu oteplí?
komentáře [3], 17. 6. 2005

 

Co může přinést přechod Applu na Intel?

Před pár dny (6. června 2005) ohlásil Steve Jobs chystaný přechod na procesory společnosti Intel. To samozřejmě rozpoutalo řadu dohadů, spekulací a úvah, co všechno tento radikální krok může přinést. Co víme jistě? Že přechod začne za rok a dokončen má být o rok později. Vše ostatní jsou pouze neověřené dohady.
komentáře [0], 14. 6. 2005

 

Člověk a vymírání druhů

Nedávno jsem četl na serveru Science World rozhovor "O velkých vymíráních se RNDr. Stanislavem Mihulkou Ph. D." (Biologická fakulta Jihočeské univerzity a Botanický ústav AVČR v Průhonicích). Zaujali mě především jeho názory ohledně vymírání druhů v souvislosti s činností člověka.
komentáře [4], 7. 6. 2005

 

Apple přechází na Intel

Již několik dní se po internetu šířily spekulace o chystané spolupráci Applu a Intelu. Netrpělivě se proto čekalo na dnešní vystoupení Jobse na vývojářské konferenci WWDC 2005 v San Franciscu. Bohužel, spekulace byly tentokrát pravdivé... Přechod na procesory Intelu prý začne v příštím roce a dokončen má být o rok později. Prezentaci prý předváděl na Pentiu 4 na 3,4 GHz.
komentáře [0], 6. 6. 2005

 

Ekologický rozcestník

Na tomto místě bych rád vybudoval jakýsi rozcestník na společensky sporné projekty a to jak ekologicky problematické, tak třeba i necitlivé urbanistické zásahy do zástavby Prahy. Odkazy by měly být na stránky se zajímavými informacemi o daném projektu a to jak ze stran odpůrců, ale i obhájců.
komentáře [0], 2. 6. 2005

 

Přestavba centra Prahy

Nedávno jsem narazil na článek o chystané likvidaci Masarykova nádraží. Přijde mi to jako další šílenost, neboť to je poslední pražské nádraží, které má svého "ducha". Nevím, jak to jinak popsat, zkrátka určitou atmosféru. Má se buď přestěhovat za magistrálu, nebo úplně zaniknout. Oba případy mi ale přijdou nastejno, neboť budou mít stejné důsledky. Uvolněný prostor má sloužit jako stavební parcely a místo pro prodloužení Opletalovy ulice. To úzce souvisí s přestavbou Václavského náměstí. Tam se mají také začít dít věci!!!
komentáře [2], 15. 5. 2005

 

Víme, co je v Euroústavě?

Poslední dobou se přiostřuje soubor názorů na přijetí ústavy EU, přičemž běžný člověk se vůbec nedozví, co konkrétně přinese za výhody či nevýhody. A vzhledem k tomu, že se vláda rozhodla propagovat pouze přijetí ústavy, nejspíš se nevýhody nedozvíme... To mě nakonec vedlo k tomu, že jsem si ten dokument nakonec přečetl. Přiznávám, že to bylo utrpení a přečetl jsem pouze základní dokument - na dodatky jsem už neměl sílu (rozsahem jsou ještě větší než vlastní ústava).
Při čtení jsem občas opravdu nechápal, jak to mám chápat, nebo jestli si autoři dělají legraci. Nejsem právník a tak je celkem pravděpodobné, že znění některých článků nechápu správně. Ale posuďte sami pár nejkřiklavějších příkladů:
komentáře [0], 11. 5. 2005

 

Co s dopravou ?

Čím dál tím víc se obávam, jaký vliv bude mít doprava na zbytky přírody, co nám ještě zbývají. V současnosti probíhá řada sporů o trasy dálnic. Nejsem přímo jejich odpůrcem, je mi jasné, že nějaká síť být musí. Typickým příkladem je dálnice D3 z Prahy na jih přes České Budějovice do Rakouska, kam v současnosti pořádná silnice nevede. Nedokáži ale pochopit trasy, kudy jsou tyto nové dopravní tepny navrhovány. Ovšem nejde jen o trasy, ale vůbec o celkovou koncepci dopravy.
komentáře [0], 11. 5. 2005

 

Starší články: 1-10, 11-20, 21-30, 31-40, 41-50, 51-60, 61-68