Zákonodárci vrací úder

Je to věčný boj. Minulý týden zatrhl Ústavní soud vládě a parlamentu prosadit stavbu jezů na Labi silou (resp. za pomoci protiústavního zákona) a dnes už je tu další snaha o prosazení zájmu stavbařů.

Skupina poslanců chce prosadit novelu stavebního zákona, podle které by vyloučila veřejnost ze stavebního řízení. Smyslem je zajistit investorům, aby jejich snaha a vynaložené prostředky nebyly zmařeny "na základě samoúčelných procesních záležitostí". Výsledkem má být, že se veřejnost bude moci vyjadřovat pouze k územnímu plánu a v územním řízení. Osobně vydím největší problém v tom, že se v této fazi projednává pouze to, co kde bude, ale nikoliv, jakým způsobem to bude postavené. Nejsem znalec zákonů, ale domnívám se, že se bude moci vyjádřit pouze k tomu, že na nějakém území bude stát nějaký objekt (například továrna), ale už ne k tomu, že její výrobní technologie budou v rozporu s ochranou přírody.

Zákonodárci tak chtějí omezit nekonečné soudní spory. Potíž je, že absolutní většina sporů je o tom, že investoři ignorují zákony a právě ignorují své povinnosti během stavebního řízení. A prohrané soudy dávají veřejnosti za pravdu. Tuto aroganci chtějí tedy zákonodárci zlegalizovat? Gratuluji.

Když použiji citaci autorů: ""Současné znění zákona je často zneužíváno úzkými zájmovými skupinami či jednotlivci v neprospěch veřejnosti.", tak mě napadá proč chtějí obejít veřejnost, aby nejednala v neprospěch veřejnosti? Chrání nás snad proti nám samým? A soukromí investoři je ta "veřejnost"? Nemohu se zbavit dojmu, že ta úprava není v zájmu veřejnosti, ale pouze úzké skupiny bohatých a vlivných.

Doplněno:
Podle Hnutí Duha by tato úprava vedla k velkým zmatkům ve státní správě, neboť nebude jasné, zda se například kácení v přírodní rezervaci řídí lesním zákonem, nebo pravidly ochrany přírody. Navíc seškrtává právo občanů vyjadřovat se v povolování projektů jako je skládka či továrna v sousedství jejich domu.

Předkladateli návrhu jsou: Vlastimil Aubrecht (ČSSD), Hana Orgoníková (ČSSD), Evžen Snítilý (ČSSD), Lubomír Suk (ODS), Miroslav Pátek (ODS), Oldřich Vojíř (ODS), Květoslava Čelišová (KSČM), Josef Hojdar (ČSSD), František Vnouček (ČSSD), Jaroslav Krákora (ČSSD), Rudolf Tomíček (ČSSD) a samozřejmě Jaromír Schling (ČSSD). Pamatujte na ně ve volbách...

Související odkazy:
Poslanci chtějí obejít veřejnost
Sněmovní atak na občanská práva a ochranu přírody

 

Jméno
Text