Bojkot Microsoftu

Kdo mě zná, ten ví, jaký mam názor na společnost Microsoft a co si myslím o ní a jejich produktech. Přesto jsem se až doposud bránil zde uveřejňovat nějaké komentáře. Možná proto, že by to byla práce skoro na plný uvazek. Ke změně názoru mě přivedla nedávná poslední zkušenost, která mi opět výrazně zkomplikovala život. Problémy s touto firmou mám prakticky stále - a to přesto, že se s ní snažím nemít absolutně nic společného. Ale to je problém každého monopolu. Pro představu, co vás může čekat, pokud s touto firmou musíte jednat, uvádím dvě mé historky.

První je vlastně jen pro pobavení. Kdyz jsem pracoval v jedné počítačové firmě, občas jsme prodávali i nějaké jejich programy. A jelikož naši zákazníci o těchto produktech chtěli nějaké informace, obrátil jsem na Microsoft s písemným dotazem. Popsal jsem, že jsme jejich dealeři a že bychom potřebovali nějaké prospekty a informace o daných produktech. Odpověď mě velice překvapila - prý se máme obrátit s dotazem na našeho dodavatele... Vzhledem k tomu, že jsme byli jejich dealer, tak tim dodavatelem byli samozřejmě oni. V každém případě se nám od nich žádné informace nepodařilo sehnat.

Druhá je již horší. Dobře vypovídá o jednání se zákazníky. Produkty Microsoftu jsou velmi často problematické a chybové. Jedna taková chyba se týkala jejich prezentačního programu PowerPoint, který je součástí kancelářského balíku programů za nějakých 15 tisíc. Problém byl s nesprávnou funkčností s češtinou. Náš zákazník takto nefunkční program samozřejmě reklamoval, ale české zastoupení této firmy se reklamací odmítlo zabývat. To se našmu zákazníkovi samozřejmě nelíbilo. Změna nastala až po jeho osobní rozhořčené návštěvě u vedení společnosti. Zanedlouho mi začali posílat opravené kódy programu, abych je testoval (takže jsem jim dělal zdarma testovací osobu). Nakonec se chybu podařilo odstranit a náš zákazník mohl být spokojený. Ovšem tuto chybu samozřejmě obsahovaly všechny prodané programy - co s tím? Požadovali jsme od Microsoftu vydání opravné záplaty, to však odmítli. Ale opravovat programy předchozím způsobem bylo pro nás neřešitelné, neboť to znamenalo zajet k zákazníkovi a tam upravit program. Zákazník tuto opravu provést nemohl. Pro nás to znamenalo cca 2 hodiny neplaceného servisu na každý prodaný program. Bylo nám řečeno, že s tím nic dělat nebudou, neboť to není chyba programu. Chybou by to bylo až poté, co to Microsoft za chybu uzná. Na argument s již existující opravou kódu nám odpověděli, že to není oprava, ale pouze vylepšení služeb programu. Telefonní číslo na nadřízeného či kompetentního člověka nám člověk u telefonu odmítl dát, stejně jako kontakt na autora provizorní opravy, pardon - vylepšení. Se slovy, že se s námi o tom dále odmítá bavit, zavěsil. Nakonec to dopadlo ale dobře. Poté, co náš zákazník popsal tento jejich postup do Prague Business Journalu nam hned volali, jestli by to nešlo z tisku stahnout, že nám všechny servisy zaplatí... Zkrátka se řídí heslem "zaplať a mlč" a pokud se jedná o zákazníka bez vlivu například v médiích, nemá se stížností šanci.

Osobně netuším, proč lidé jejich programy používají. Všeobecně jsou pokládány za bezpečnostní riziko. Navíc pro většinu programů od Microsoftu existují alternativy, často navíc zdarma. Osobně jejich programy přirovnávám ke skicám - takový náčrt programu, co by asi tak mohl umět, kdyby ho dotáhli do konce. Bohužel místo dotahování do konce a opravování chyb každá nová verze přináší především nové nápady na funkce. Jejich systém pak přirovnávám k Tamagoči, protože se o něj musí uživatel denně starat, záplatovat a upgradovat všechny bezpečnostní programy nejen proti virům, ale i spyware a adware, dialerům a podobné další havěti.

Největší problémy ale přináši používání Internet Exploreru. A to jak uživateli, který ho používá (je to největší zdroj nakažení všelijakou havětí z Internetu), tak pro tvůrce stránek, protože nedodržuje mezinárodní standardy pro tvorbu stránek. A to je i můj problém. V současnosti pracuji na tvorbě internetové prezentace pro jednu firmu. Jedna část vyžaduje umístění několika obrázků přes sebe. Internet Explorer bohužel, jako jediný prohlížeč na trhu, nepodporuje průhlednost u obrázků formátu PNG. Pro lepší představu, jak to vypadá se podívejte na obrázky:

Internet Explorer ostatni prohlizece
V Internet Exploreru V ostatních prohížečích

To je samozřejmě nepoužitelné. Místo kombinace pár průhledných obrázků budu muset vytvořit obrázky se všemi možnými kombinacemi - kterých může být až několik tisíc. Čeká mě tedy velmi nudná a dlouhá práce, kterou mi nikdo nezlaplatí. Jen proto, že Microsoft již několik let tuto závadu ve svém programu neodstranil. Zajímavé je, že dnes již zastaralý a dále nevyvíjený Internet Explorer for Mac tento problém nemá.

Proto prosím, pokud to jde - NEPOUŽÍVEJTE PROGRAMY MICROSOFTU!!! Už jen ve svém vlastním zájmu, ale komplikujete život i svému okolí. Osobně nejspíš začnu tyto programy bojkotovat - tedy i na těchto stránkách. Za Internet Explorer pro Windows naleznete náhradu zde. Pokud chcete nahradit i jiné programy, rád se pokusím poradit.

 

  Komentáře

 • Ano, spravne! Pryc s Tamagocim! Je jako mor a chce nas vsechny nakazit! Znicit krtka a Tamagociho! :)
  Anna
   
 • Souhlasím, používám naprosto stejnou filozofii už několik let. Pokud jsem nucen instalovat cokoliv od M$, tak jen s krajním odporem.
  Roman Šula
   
 • Mam pred sebou na stole mensi knizku /93 cislovanych stran/ obsahujici uzivatelskou prirucku Linux 8.1 CZ a CD-ROM se systemem, ktery nevyzaduje zadnou registraci, ani seriove cislo. Cena 145,- Kc. Vedle je utly sesitek /32 cislovanych stran/ a CD-ROM za necelych 4.200,- Kc s Microsoft Windows XP Professional, ktere vyzaduji pri instalaci 25-ti mistny kod a do 30-ti dnu pote tzv. aktivaci pres internet nebo telefonem. Pokud k aktivaci nedojde, je system zablokovan. Tento operacni system byl pouze za 4.200,- Kc proto, ze je tzv. OEM /po pravni strance je legalni jen na pocitaci, se kterym byl prodan, coz pak doklada samolepka na pocitaci - Tento Certifikat pravosti jste povinni pripevnit k vnejsi strane skrine pocitace/. pavel
  pavel 123
   
 • Je zajimave sledovat, co vsechno jsou ochotni lide podstoupit aby splynuli s davem... Zadavaji kody, aktivuji system, lepi samolepky a jeste za to plati... Netroufam si tipnout, co prijde priste, ze by ockovaci prukaz? Dnes jsem trem mladikum demonstroval spousteni Linuxu /z CD-ROM/ a vysvetloval jaka buzerace jsou XPcka /oni mi predtim neverili, tak jsem jim to prinesl ukazat/. Skoncili jsme tim, ze to KDE Linuxu je skoro jak Windows, ale nepujdou jim tam nejake hry... Jeste jsem jim povedel pribeh mladika z Usti nad Labem /osobne jsem s nim mluvil/, ktery byl odsouzen k penezitemu trestu a propadnuti pocitace. Takze si myslim, ze za mnou uz neprijdou a sezenou si cracknute Windows XP... Pavel
  pavel 123
   
 • Jejich support hlavne poskytuje informace v rozporu s realitou. Kdysi mi tvrdili, ze neni mozne dat directX 6.1 do NT4, slo to, trvalo to den a hry zacaly fungovat i s 3D akceleraci softwaroveho OpenGL. Prestal fungovat Notepad. Tehdy jsem dospel k zaveru, ze chci system, ktery pujde naraz pouzit na praci i hry a pouzivam linux a BSD dodnes. Druha mnohem zabavnejsi byla vyurgovana odpoved (mel jsem jednu otazku za 16 licenci), ktera popisovala duvod proc je k pridani masiny do domeny potreba admin heslo, ja se vsak ptal jak se XP pripoji k domene jednoduseji nez w98 (podle reklam jde v XP vsechno snaz, ze?). To ze zadny admin domeny existovat nemusi ale popreli, staci zalozit machine account na strane serveru, je vsak pravdou, ze kvuli generovani spravneho SID, to neni o moc rychlejsi nez na serveru admina povolit, dobehnout k masine, pridat, odbehnout admina zakazat.
  dejf
   
 • Ja jsem s MS měl několik \"veselých\" příhod, o kterých už jsem psal. Asi nejzajímavější byla, když známý přišel o podporu ke svému notebooku Dell - ta se vztahuje pouze na originální HW a SW. Což v překladu znamenalo, že se nesmí aktualizovat ani systém. Vážně nádhera
  Lukas Kalista
   
 • Tak jsem tu po delší době zas... Aktuální příspěvek je o Windows XP, které byly předinstalovány seriozní firmou na počítač, který koupila firma na fakturu /žádná černota/ a jednoho dne bez jakéhokoli varování nepustily nikoho přes přihlašovací obrazovku s hláškou, že Win je nutno aktivovat! Setkal jsem se s tím osobně, není to příběh z druhé ruky a ventiloval jsem to v diskuzi na MujMacu a hned jsem byl napaden, že instaluji NELEGÁLNÍ SOFTWARE, co se divím s pirátskou kopií, atd...Prostě první reakce na problém s Win je útok ze strany zaměstnanců či příznivců MS /já to vidím jako psychické terorizování a znám lidi, kteří jsou ve svých postojích tímto jevem negativně ovlivněni - jsou tzv. předposr***/. Nicméně Windows dnes fungují, bylo nutno je znovu nainstalovat, znovu aktivovat, příčina neznámá, den v prde***... Toto je svět dle Microsoftu. Doufám, že jim to pámbů 100x oplatí :) Pavel
  pavel 123
   
 • Souhlasim s tim, že Windows sou děravý jak cedník, internet explorer na hov**, ale co můžeš dělat no takže XP tu mam pořád, ale ostatní programy nahrazuju Internet Mozillou atd ... Microsoft je vsude
  Petr Soukup
   
 

Jméno
Text