Následky CzechTeku

Již od začátku dění okolo CzechTeku jsem v rozpacích, co se kolem děje. Musím se přiznat, že techno nemám rád. Nelíbí se mi opravdu hodně, stejně jako se mi nelíbí, když jsou touto hudbou obtěžováni jiní lidé. Na druhou stranu nedokážu pochopit zásah u Mlýnce a to z několika důvodů:

  1. I kdyby se jednalo o potlačení nějaké kriminální činnosti, proč musel být tak brutální?
  2. Proč byli těžkooděnci nasazeni na to, aby se lidé dostali na legálně pronajatou louku?
  3. Proč po počátečním blokování nechaly policejní síly učástníky CzechTeku nakonec přeci jen shormáždit na louce, aby na ně následně zaútočily?

Následující akce se dostatečně probírají ve všech médiích. Přestože zásah vyvolal vlnu odporu a od té doby trvají demonstrace, dění okolo mě přesvědčuje, že se nic nezmění. Snad jen, že se zpřísní zákony a opět zmeší svoboda. Řada věcí však zcela zaniká a nebo je ignorována. V prvé řadě fakt, že byl již několikrát premiér usvědčen ze lži a nikdo se nad tím nepozastavuje. A je jedno, jestli jde o důvody zásahu (které dementoval sám pronajímatel pozemku), nebo třeba o škody na pozemku (které popřeli jak majitelé, tak zemědělští odborníci). Máme prolhaného předsedu vlády a nikoho to nevzrušuje (v souvislosti s tím doporučuji navštívit "Cibulku"). Více nesrovnalostí a lží můžete najít pohromadě třeba na stránkách Policejní stát.

V každém případě jsem byl zvědav, až se objeví průzkumy veřejného mínění. Podle mého názoru jsou velmi zajímavé. V prvé řadě, že je přibližně polovina obyvatel pro zásah a polovina proti němu. To by navíc odpovídalo tomu, že se opravdu nic nestane, natož aby byl někdo odvolán (o odstupování ani nemluvím, to se u nás nenosí). Ještě zajímavější je rozložení podle věku či podle politických stran. Starší lidé si ze 70ti procent myslí, že byl zásah oprávněný, mladí přibližně ve stejném poměru, že ne. Za důvodný ho považuje 82 % voličů ČSSD, 74 % KSČM či 58 % KDU-ČSL. Za nepřípustný naopak 70 % voličů ODS. Toto nezvykle radikální rozložení mě vede k zamyšlení, kam naše společnost povede. Jak je známo, česká společnost stárne. Přibývá tedy starších občanů a ubývá mladých. Podle předchozího průzkumu to bude vypadat tak, že byde přibývat zastánců represe. To sebou přinese jediné - stále větší rozpory ve společnosti...

Ještě jsem zvědav, co tato akce udělala s popularitou jednotlivých politiků a politických stran.

 

Jméno
Text