Ekologové očima médií

Opět se vracím k mému oblíbenému časopisu, k National Geographic. V srpnovém čísle vyšel článek, který volně navazuje na několik jiných z loňského roku (viz. můj nedávný článek). Tentokrát se věnuje energiím budoucnosti.

Opět je zajímavý a myslím, že pro mnoho lidí i velmi poučný. I když tentokrát jsem z něj trochu v rozpacích. Předchozí články mi přišly komplexnější a více do hlouby se zaobíraly problémem. Ale take mě v něm zarazila jeden výrok: "Ekologická opozice však není jedinou překážkou bránící rozvoji větrné energie". Větrná energie je obnovitelný zdroj energie, tudíž je ekologický. Takže proč by ekologové bránili jejímu rozvoji? Souvisí to s všeobecným pohledem dnešní společnosti na ekologii. Dá se to shrnout do jednoduché věty - ekolog je ten, kdo brání rozvoji. Ale to přeci vůbec není pravda!!! Bohužel se takto média vyjadřují zcela běžně a silně tak deformují pohled na ochranu přírody vůbec. Je mi líto, že něco takového vyšlo i v National Geographic. Prakticky proti každé průmyslové stavbě bude řada odpůrců. Ale zdaleka ne všichni jsou ekologové, nebo protestují kvůli ochraně přírody. Řada z nich jen nechtějí takovou stavbu ve své blízkosti. A právě takoví bývají nejčastější odpůrci právě větrných elektráren, neboť ty hlavně ruší ráz krajiny, jiné výrazné problémy nepřináší. I když je pravda, že některé výrazné přírodní celky či nádherná místa by měla být ušetřena. Bohužel neznám pravidlo, podle kterého určit, kde ještě stavět a kde už by to ráz krajiny ničilo. Nedá se to nijak měřit a co je pro jednoho krásné, pro druhého je obyčejné. V tomto by balo asi nejlepší, kdyby byla všechna území v zemi rozdělena do určitých zón. V té nejnižší by se mohlo stavět podle současných pravidel (to by byla většina), ve významnějších by se musela vyjádřit veřejnost z okolí a v té nejvyšší by se mohla vyjadřovat a účastnit řízení veřejnost z celé země, neboť by se jednalo o území celorepublikového významu. Mělo by to dva efekty - o sporných projektech by se mohla zajímat veřejnost a hlavně by se tyto stavby významným oblastem vyhýbaly, protože čím je významnější, tím by to znamenalo více potíží ve stavebním řízení. V současné době to funguje právě naopak. Navíc je snaha co nejvíce omezit možnosti zasahovat do sporných stavebních řízení.

Ale abych se vrátil k vyjadřování médií k ekologii. Pokud budou ekologové nadále přrovnáváni k těm, co brání pokroku, většina lidí bude proti ochraně přirody. Ale co s tím? Asi jediné řešení je psát stížnosti redakcím. Takže pokud chcete a narazíte v tisku či televizi na podobné výroky, najděte si pár minut a napište jim. Čím víc lidí se bude ohrazovat, tím větší šance, že se alespoň o trochu změní pohled na ekologii.

Ale to jsem od těch energií budoucnosti hodně odbočil :-) Vrátím se k nim zase někdy jindy...

 

Jméno
Text