Jak dostat peníze z lidí

Tak jsem zaúkoloval techniku, která teď bude pěkných pár hodin pracovat. Tak mám čas konečně zase něco napsat :-) Nedávno jsem si četl můj oblíbený Koktejl a zaujala mě zprávička, ve které se píše: "Kupovat v Itálii padělky značkového zboží se nevyplácí. Od května tu platí zákon, podle ktrého policie ukládá vysoké pokuty zákazníkům, kteří se nechají v uličkách k podezřele výhodné koupi zlákat..." Pokuty mají být ve výši 10 tisíc Eur.

Také se nestačíte divit? Zákazník je nejprve podveden a následně je za to ještě potrestán. A ne zrovna malou částkou - na tržnicích většinou nakupují lidé s menším příjmem a pro takové by byla podobná pokuta prakticky likvidační. Samozřejmě chápu, odkud vítr vane. Stát nedokáže postihovat padělatele a často ani na ně ani nemůže, neboť Čína tyto výrobce nepostihuje. A na druhou stranu na ně tlačí velcí výrobci značkového zboží. Zákazníci zde jsou pouze jako rukojmí. Docela si umím představit, že se časem začne platit nějaká "zlodějská" daň v běžných obchodech - krádežím zamezit nedokáží, tak ať to alespoň někdo zaplatí...

Je to jen další ukázka vlivu velkých firem a peněz. Když nemůžou získat peníze přímo, pomocí státní správy si je vezmou jinak - třeba i od lidí, kteří s nima nemají nic společného. Typickým případem jsou skryté "daně" soukromým společnostem. Většina lidí třeba vůbec neví, že s každou kopií odvádí část peněz do soukromé kapsy (a kam jdou peníze dál není jak sledovat). Stejně tak ale zaplatíte, pokud si své věci nebudete nechávat kopírovat, ale kopírku si přímo koupíte. Podobné to je třeba i s autorskými právy za muziku, samostatnou kapitolou je potom programové vybavení.

Svět se zkrátka pomaličku a skrytě mění. Když se podíváte kolem sebe, stále více se platí za věci, které nepoužijete. Většinou je to skryté za supervýhodné paušály. Vtip je v tom, že jsou počítané tak, abyste je vůbec nevyužili a platili tak stále, i když službu nevyužíváte. Když jste před časem chtěli ušetřit, zkrátka jste se omezili a snažili se používat některé věci co nejméně. Ale dnes? Pořád budete platit paušál v bance, za telefon, za internet, za... Docela by mě zajímalo, jak je tento trend dlouhodobě únosný.

 

  Komentáře

 • Já podobným poplatkům, nejen paušálům za telefon a internet, ale i minimům na tzv. sociální a zdravotní pojištění a daň z příjmu říkám daně z existence.
  Roman Šula
   
 • Jo, to je presne. :-) I kdyz to je spis k placi. Treba u toho telefonovani je to silene. Prakticky neni moznost, jak si zavolat jednou za cas. Bud budu platit pravidelne (plus pripadne jeste poplatek za vlastni telefonovani), nebo telefonovat nemohu. A to jak v pripade pevne linky, mobilu i telefoniho automatu...
  Lukas Kalista
   
 

Jméno
Text