Statistiky webu

Tak jsem se po roce podíval na statistiku přístupu na můj server. Vzhledem k celkové návštěvnosti a využívání mého serveru (nejenom stránky tohoto blogu) jsou tyto statistiky spíš jen pro zajímavost.

Nejprve celkové přístupy. Vzhledem k tomu, že jsem zpočátku používal server pouze pro soukromé účely, byla návštěvnost samozřejmě malá. Blog jsem spustil v květnu a od té doby je nárůst s jistým výpadkem v říjnu. Prosincový pokles je celkem očekávatelný, protože jsem ani nic nepsal a navíc bylo období svátků.
Navstevnost

Nejčastěji byly stránky samozřejmě navštěvovány z České republiky. Ale překvapilo mě, jak časté jsou přístupy ze zahraničí, především ze Spojených států. Řadu zemí si vysvětlit umím, neboť tam někoho znám. Poněkud nejasné jsou přístupy z Evropské unie, zvlášť když každý členský stát je ve statistice samostatně...
Staty

Spojené státy jsou pro mě ale záhadou. Je z nich více jak čtvrtina přístupů. a nikoho tam neznám
Staty celkem

Pohled na operační systémy uživatelů je poněkud netypický a opravdu neodpovídá realitě na českém internetu. I když nepopírám, že by se mi takový stav nelíbil. O prvenství se přetahuje MacOS X a Windows.
Systemy

V celkových výsledcích za loňský rok nakonec bylo více přístupů z počítačů se systémem MacOS X. U Wondows měla největší zastoupení verze XP, ale i Windows 98 bylo stále hodně. Jinak byly zastoupeny všechny verze od Windows 95.
Systemy celkem

Celkem zajímavá bitva se strhla na poli prohlížečů. Proti světově dominujícímu Exploreru zde stojí především Safari a FireFox, ovšem ani ostatní prohlížeče nejsou zcela zanedbatelné. Jde především o Operu, která sice má relativně malý podíl, ale její používání roste. Mezi "Ostatními" je především Camino, Mozla, Netscape, iCab a další.
Prohlizece

V celkových výsledcích bylo z Exploreru 40 % všech přístupů. Na jednu stranu to je sice málo, ve srovnání s celkovou situací na Internetu. Ale vzhledem k rozložení sil mezi MacOS X a Windows to vypadá, jako by alternativní prohlížeče používali jen uživatelé MacOS X a pod Windows byl většinou Explorer. Vzhledem k mé vytrvalé kritice a k neschopnosti Exploreru správně zobrazovat mě to trochu zaráží.
Prohlizece celkem

Bližší pohledy na jednotlivé verze prohlížečů Explorer a FireFox nepřinesly žádné překvapení. U Exploreru samozřejmě dominuje verze 6.0. Ta je sice již pár let stará, ale MS po dosažení téměř absolutního obsazení trhu s prohlížečí prakticky zastavil vývoj Exploreru a proto se jiné verze prakticky nepoužívají. Krásná ukázka škodlivosti monopolu.
Explorer

U FireFoxu je situace zcela jiná. Jednotlivé verze se střídají podle toho, jak postupně vycházejí. Jedinou vyjímkou je verze 1.0, u které se sřídá špička s poklesem skoro až k nule. Jak pták Fénix :-) Jinak je zajímavé, jak některé verze populární jsou a jiné se prakticky téměř nepoužívají.
FireFox

A na závěr přeci jen něco k tomuto blogu - jaká byla čtenost jednotlivých článků? Vyhrává Ekologický rozcestník a za ním Bojkot Microsoftu. Potěšila mě ale třetí pozice 2. dílu Energie budoucnosti věnované větru (to mi připomíná, že někdy musím dopsat pokračování...). Naproti tomu nezájem byl o Euroústavu a dopravu.

 

  Komentáře

 • Lukáši, chci se zeptat, zda přijedeš 1. dubna na Apple Party na hvězdárnu do Ondřejova. Pokud ano, tak mi prosím Tě jen stručně napiš mail na apple(uzenáč)opatov.com
  Roman Šula
   
 • A co vytvorit nejakou "nastenku", kam by se daly psat vseobecne poznamky, napady a vzkazy "pro Lukase"?
  :-)
   
 

Jméno
Text