Současné trendy Apple

Tento článek jsem původně napsal pro Appleforum, server pro přiznivce pořítačů Apple. Ale myslím, že ho mohu dát i sem. Ostatně dva články za týden nějak nestíhám psát a něco uveřejnit musím... :-)

Tento rok je pro společnost Apple rokem přechodu na procesory Intel. V lednu byly oznámeny první modely - iMac a MacBook Pro, na konci února ještě Mac Mini. Protože jsem z tohoto kroku nebyl příliš nadšen, nějaké hodnocení jsem delší dobu odkládal.

V prvé řadě musím zdůraznit, že Apple opravdu neměl na výběr a změnu musel uskutečnit. Netvrdím, že měl zůstat na procesorech PowerPC. Jak se ale ukázalo, výkon procesorů Intel není nic moc. Ano, Apple tvrdí, že jsou až 4x rychlejší. Ale to je při testech SPEC a nikoliv v aplikacích. V těch je to výrazně horší. Hodně lidí může namítnout, že i tak je Intel rychlejší než G4 a G5. Potíž je v tom, že procesory Intelu jsou oproti používaným PowerPC procesorům žhavá novinka, takže se porovnává nový model se starým, navíc má k dispozici dvě jádra, kdežto dosavadní modely používaly jednojádrové verze procesorů. A to nemluvím o tom, že Intelu pomáhají i jiné komponenty jako rychlejší sběrnice, lepší grafika atd. Všechny výhody jsou tedy na straně Intelu, přesto výkon u nativních aplikací není zdaleka takový, jak by se čekalo. Celá bída vyniká u nového Mac Mini v jednojaderné verzi, kde je prakticky stejně rychlý jako předchozí model. V této souvislosti navíc nechápu, proč je nový Mac Mini o tolik dražší, zvlášť když je oproti předchozí verzi výrazně ořezaný na vybavení. Zkrátka se ukázalo, že procesory PowerPC byly opravdu lepší. Bohužel to dopadlo podobně jako u BetaCamu a VHS - lepší prohrává, ať žije průměrnost!

Podobně lze pohlížet na dálkové ovládání jako na krok zpět. Jeho začlenění hodnotím samozřejmě pozitivně. Proč je ale požito infra, když se mohlo použít dálkové ovládání pomocí BlueTooth (který již v počítači byl). Oproti infra má dvě zásadní výhody - především není nutná přímá viditelnost, což se hodí při prezentacích (mluvčí nemusí být pouze před počítačem, ale může se pohybovat). Druhou výhodou je oboustranná komunikace - například by na ovladači mohl být displej, podobně jako v ipodu.

Celkově jsem ze situace kolem Apple velmi rozpačitý. Pominu iPod a celý sektor zábavy. Nelíbí se mi ale nastolený trend. Bojkotování vlastních technologií (FireWire 800), používání zastaralých technologií namísto moderních (infra vs. BlueTooth) a především odfláknutá vnitřní konstrukce a montáž počítače. To přeci není Apple jak jsme ho vždy znali! Z tohoto pohledu mě napadá hříšná myšlenka - jestli by nebylo lepší přestat vyrábět počítače úplně a věnovat se pouze SW. Tím pádem by si uživatel mohl vybrat kvalitní výrobek s kvalitním systémem, pokud to ale takto půjde dál, na výběr mít nebude.

Jaký bude další vývoj neuvidíme dřív než na konci roku, dokud nebude obměněn celý sortiment. Pokud se ale Apple zaměří pouze na konzum a spotřebu, budu to osobně považovat za konec Applu (i když značka přežije).

 

  Komentáře

 • Bohužel, nezbývá mi, než s Tebou souhlasit. Konzum a průměrnost vítězí ve všech oborech lidské činnosti, nejen v technice. Celé roky jsem Apple vnímal jako firmu, která produkuje profi techniku, byť třeba dražší, ale velmi kvalitní. Taktéž starý Mac OS byl výrazně orientovaný na profi oblast, Mac OS X je již koncipovaný jako centrum zábavy, i když proti iLife aplikacím nic nemám. Ale ten celkový trend mi prostě také vadí.
  Roman Šula
   
 • Ono je to nejlepe videt na iPodu. Prvni mel pouzdro, dobijecku, FireWire, kolibku, dalkove ovladani... A jak sel cas, porad se to smrskavalo. A dnes? :-/
  Lukas Kalista
   
 

Jméno
Text