Souboj o nástupce DVD

Tento rok je ve znamení souboje dvou velkoformátových médíí určených především pro záznam filmů v kvalitě HDTV. O přízeň se ucházejí média Blu-ray a HD-DVD. Co nás tedy čeká? Jaké budou přínosy a nevýhody peo uživatele?

Obě média jsou staré dobré plastové kotoučky o průměru 12 cm, ze kterých se čte pomocí laseru. Z důvodu vyšší hustoty zátnamu se ale již nemůže použít červený laser, jako v případě CD a DVD, ale modrý s vlnovou délkou 405 nm (u CD 780 nm, u DVD 650 nm). Na první pohled jsou tedy tato média po technické stránce totožné. Přesto jsou mezi zde značné rozdíly.

lasery

Blu-Ray
Blu-RayDisky formátu Blu-Ray představily v roce 2001 společnosti Sony a Matsushita, aby následně vzniklo kosorcium Blu-ray Disk Association a do kterého dnes patří přes 70 společností z oblasti spotřební elektroniky (mezi jinými i společnosti Apple, Dell, HP, Hitachi, LG, Mitsubishi, Pioneer, Philips, Samsung, Sharp, TDK, Thomson, 20th Century Fox a Walt Disney). Na jednu vrstvu lze uložit až 25 GB dat (existují ještě verze s kapacitami 23,3 GB a 27 GB), na dvouvrstvé médium potom 50 GB. V roce 2004 ohlásilo kapacitu až 200 GB dat. Základní přenosová rychlost je 36 Mbps. Důvodem vyšší kapacity disků Blu-Ray je jiný způsob ostření. To ale znamená, že je nutná tenčí ochranná vrstva, konkretne 0,1 mm. To s sebou přináší větší riziko poškození média. Proto jsou disky Blu-Ray umístěné v pouzdře, které ho chrání.

Kromě fyzických parametrů určuje médium i datová struktura. Blu-Ray podporují video ve formátu MPEG-2, MPEG-4 H.264/AVC a VC-1 (postavený na Windows Media 9). Programové vybavení bude zajišťovat platformově nezávislá Java od Sunu. Ta bude mít na starosti interaktivní menu či pomocí internetu stahování aktualizací a bonusového materiálu. Samostatnou kapitolou jsou bezpečnostní ochrany. Ty budou na mnohem vyšší úrovni než u současných DVDček a také jich bude několik současně. Nejjednodušší ochranou na discích Blu-Ray bude známé rozdělení na regiony, které budou tři. V prvním bude celá Amerika, Japonsko a východní Asie bez Číny. Ve druhém regionu je Afrika a Evropa, ve třetím potom Indie, Čína, Ruska a zbytek světa. Základní ochranou je ale AACS (Advanced Access Content System). Jedná se o šifrování obsahu vycházející z AES, které je velmi podobné technologii CSS na současných DVD. Na rozdíl od CSS ale umožňuje aktualizaci, takže po případném prolomení ochrany budou nové disky s novou verzí šifrování. Samozřejmě nebudou chybět ani "vodoznaky". V případě Blu-Ray bude použita technologie ROM-Mark. Tento vodoznak mohou použít pouze autorizované disky a pokud je přehrávač nenalezne, odmítne disk přehrát. Dalčí ochranou má být BD+. To umožní měnit šifrování a v případě, že se podaří prolomit ochranu jednoho disku, nebudou ohroženy ostatní disky. BD+ bude umožňovat vytvoření legální kopie disku, která ale také bude chráněna. Kromě těchto ochran bude použit ještě jedno zabezpečení - High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP). Ta umožní přehrávat video v plném rozlišení pouze zařízením vybavených touto technologií. Ostatní zařízení budou zobrazovat niží rozlišení nebo nic.

Blu-Ray medium

HD-DVD
HD-DVDKonkurenční formát HD-DVD, známý také jako AOD (Advanced Optical Disc), vyvíjejí společnosti Toshiba a NEC, spolu s mnoha dalšími firmami organizovanými v seskupení HD DVD Promotio Group (mimo jiné společnosti Canon, Fujitsu, Hitachi, Imation, Intel, Microsoft, Sanyo, Universal Pictures, Warner Home Video a další.). Oproti Blu-Ray se jedná o médium necráněné. Z toho důvodu je použita silnější ochranná vrstva, stejná jako u současných DVD, o tloušťce 0,6 mm. Díky tomu je ale nižší celková kapacita disku - na jednu vrstvu se vejde pouze 15 GB, ale existuje i dvouvrstvá verze s kapacitou 30 GB. Ve vývoji je 45GB třívrstvá verze. Základní přenosová rychlost je stejná jako v případě Blu-Ray, tedy 36 Mbps.

Na discích HD-DVD mohou být videa ve stejných formátech jako na discích Blu-Ray. Rozdíl je ale v ovládacím systému, který se nazývá iHD vyvinutý společně společností Microsoft a Toshibou. Na rozdíl od Blu-Ray nemají být na HD-DVD použity žádné regiony, což je samozřejmě velké plus. Základní ochrana má být v podstatě stejná, je použito AACS. Kromě ní má obsahovat i Audio Watermark Protection, což je speciální "vodoznak" lidským sluchem nepostřehnutelný. Ten budou hledat speciální čipy, které musí obsahovat každý přehrávač. Pokud tuto značku nenalezne, odmítne jí přehrát.

HD-DVD medium

Jaké jsou tedy rozdíly? Na první vizuální pohled se liší v použití ochranného pouzdra. Odpůrci Blu-ray právě to zmiňují jako jednu z hlavních nevýhod. Důvodem je vyšší cena a horší zpětná kompatibilita s klasickými CD a DVD disky. Z toho důvodu vymyslelo TDK ochrannou vrstvu Durabilis, která umožňuje použití "nahého" Blu-Ray disku bez ohrožení citlivé vrstvy. Osobně si myslím, že toto je jedna z největších blbostí. Ochranné pouzdro je naopak jedna z největších předností. Vůbec nejde o ohrožení datové vrstvy. Každý se už ale setkal se škrábanci na CD či DVD. Ty dokáží i bez poručení datové vrstvy znemožnit čtení. Navíc je potřeba si uvědomit, že hustější záznam dat znamená, že na přerušení paprsku stačí výrazně menší škrábanec než u DVD či dokonce CD.

Který formát nakonec vyhraje? Těžko říci, ale osobně se obávám, že HD-DVD. Důvody jsou v podstatě dva. Jeden z nich je cena. Druhým je monopolní praktika Microsoftu. Ten totiž údajně nabídl výrobcům PCček za každou nainstalovanou HD-DVD mechaniku slevu na operační systém Windows. Mluví se o 30 USD za kus. V případě nainstalovaných 100 tisíc mechanik tak výrobce ušetří 3 miliony dolarů. To je silný impuls. Navíc v operačním systému Windows Vista mají být plně podporovány pouze mechaniky HD-DVD (Blu-Ray až s dalším programovým vybavením). V případě, že ve většině počítačů budou HD-DVD, asi si nebudou uživatelé kupovat rozdílná média pro počítač a stolní přehrávače. Pokud to tak bude, opět vyhraje technologicky horší řešení - s výrazně menší kapacitou a s horší mechanickou ochranou uložených dat. Proti Blu-Ray bohuzel mluví ještě drastičtější "protipirátské" ochrany, které samozřejmě znepříjemní život i běžným uživatelům.

Mimochodem: Microsoft bude vítězem v každém případě, neboť obě média podporují kodek pocházející od této společnosti. Pokud půjde vývoj dál, je možné, že se tento kodek stane následníkem současného MPEG-2, který je použit na DVD stejně jako při digitálním vysílání televize. Běhá mi mráz po zádech, když si představím, že veškeré vysílání má pod palcem jedna jediná společnost. Zvlášť když se jedná o firmu aktivně se podílející na porušování lidských práv.

 

  Komentáře

 • Z praxe musím říct, že ochránit DVD od škrábanců je možné pouze u fajnšmekrů, kteří se chovají k médiu s citem, proto v komerční sféře zvítězí HD DVD aby disky toho moc nevydržely a v profesionální sféře zvítězí Blu Ray (viz SONY XDCAM)
  dag
   
 • Take se obavam, ze vyhraje HD-DVD. Jenze nejde jen o filmy, ale i o vypalovane zalohy dat. Pokud Bude Blu-Ray pouze profireseni, tak budou mechaniky stat tak 30-50 tisic, coz si domu tezko poridim. Navic pri videu se mikroskrabanec da prekonat, ale u dat je to trvala ztrata celeho souboru. XD-Cam je sice take BluRay, ale nejake zmeny tam jsou. Ostatne kdyby nebyly, byly by mechaniky jiz davno na trhu. Osobne si myslim, ze rozdil je predevsim v zabezpeceni a programovem vybaveni. Tj. XDCam nepujde prehravat v BluRay mechanice a naopak.
  Lukas Kalista
   
 

Jméno
Text