GPS v praxi

Konečně. Letos poprvé se mi podařilo vyrazit ven z Prahy. Pravda, nebyla to žádná výprava na druhý konec světa, ale i tak to bylo fajn. V každém případně to byla dobrá příležitost pro vyzkoušení GPS.

S vlastní navigací není nejmenší problém. Používám topografickou mapu pro pohyb v terénu (pro navigaci po silnicích je potřeba jiný typ mapy), která je určena pro turistiku. Kromě toho, že je vždy k dispozici mapa libovolného místa, mohu se nechat navigovat k určitému bodu, nebo si nechat najít určité místo (nejbližší restaurace, město, čerpací stanici, obchod ubytování atp.). Možností je opravdu mnoho a přesnost, v závislosti na kvalitě signálu, dosahuje až 4 metrů. Já využívám především dvě funkce: Navigace ke skrýším pro geocaching a k záznamu prošlé trasy. Kromě toho lze získat celou řadu dalších údajů, jako je například aktuální či průměrná rychlost, výška, směr pohybu, východ či západ Slunce atd.).

Ovšem mnohem zajímavější to je společně s počítačem. Již před časem jsem se o tomto tématu zmiňoval. Je pravda, že použití není zrovna nejjednodušší a to ani na Windows. Na Macu je to ještě o něco složitější, neboť oficiálně není podporován. I když podle společnosti Garmin by se to letos mělo změnit. Jen se obávám, že vydají podporu pouze pro stroje Intel... Uživatel Maca si tedy musí vystačit pouze s náhradním řešením. Prográmků je celá řada a každý asi bude používat jiné. Záleží na tom, k čemu je potřebuje. Já si oblíbil následující:

LoadMyTracks LoadMyTracks - Maličký prográmek, který slouží k jedinému účelu: stáhnout z přístroje informace a uložit je na disk. Z GPS vytahuje "tracks" (tj. prosle trasy), "waypoints" (tzv. body zájmu) a "routes" (naplánované trasy). Výstupem jsou soubory ve formátu GPX nebo KML. Program je freeware.
FlightTrack FlightTrack - prográmek, který primárně má sloužit k úplně jinému účelu. Je určen pro piloty na 3D zobrazení prolétlé trasy. Pro využití v turistice jsou zajímavé především dvě vlastnosti: možnost zobrazení trasy na základě staženého satelitního snímku a vykreslení profilu celé trasy. Program je freeware.

trasa
Trasa cesty zobrazená na satelitním snímku. Vpravo přehrada ve Vraném, vlevo Berounka...

profil
A výškový profil té samé trasy

GPSPhotoLinker

GPSPhotoLinker - tak toto je můj favorit. Program si vezme uloženou trasu z GPS, složku s pořízenými fotkami a na základě pořízených časů do EXIFu zapíše místo pořízení fotky. Výsledek vypadá například takto:
Latitude: N 049°55'58.26"
Longitude: E 014°21'35.91"
Altitude: 330.00m
Country: Czech Republic
State: Praha
City: 1 km E of Jiloviste
Nehrozí tak již přemýšlení, kde jsem určitou fotku pořizoval. Program je freeware.

Geocaching Menu Geocaching Menu - Tak na tento program jsem narazil teprve nedávno. Jeho účel je jediný: propojení GPS přístroje se stránkami www.geocaching.com. Program přidá menu a po nalezení stránky s hledanou stránkou stačí vybrat nahrání a její souřadnice se uloží do přístroje. Jednoduché, praktické. Jedinou nevýhodou je, že se jedná o shareware. Ovšem požadovaná částka 8 dolarů není příliš vysoká.

A co vy? Používáte nějaké programy pro GPS na Macovi? Jaké a k čemu?

 

Jméno
Text