Politická překvapení letošního léta

Tak máme novou vládu. Otázka je, na jak dlouho. V každém případě je současný stav dlouhodobě neudržitelný. A zatím vše nasvědčuje tomu, že vývoj bude přínosný pro lháře Paroubka, jak jsem psal již po volbách. Přesto mě pár věcí celkem překvapilo.

V prvé řadě to je až neskutečná touha po moci bývalého premiéra. Opravdu jsem nečekal, že se neštítí výrokům, které bych přirovnal snad jen s Hitlerem. Při nich se neštítí ničeho - od urážek po lži. Vrcholem bylo jeho dnešní prohlášení (více zde), že za jeho vlády byl v ČR sociální mír a "nebyla v naší zemi prostávkovaná ani hodina". To v souvislosti s plánovanou stávkou řidičů autobusů v Ústeckém kraji. Paroubek nějak zapomíná, že tato stávka není důsledkem tří dnů vládnutí ODS, ale kořeny sahají ještě hluboko do jeho vládnutí. A především to je lež:

 • 29. března 2006 stávkovali tři hodiny zaměstnanci Škodovky, demonstrace před sídlem firmy se účastnilo na 12 tisíc lidí
 • 15. března 2006 proběhla půlhodinová varovná stávka strojvůdců Českých drah
 • 29. ledna 2006 proběhly velký protest lékárníků proti postupům Ratha a lékárny zavřeli na tři hodiny
 • 5. října 2005 protestovala většina lékařů

A pokud si člověk vybaví třeba jen tento rok, rozhodně se nedá mluvit o sociálním míru. Stačí si vybavit problémy a protesty ve zdravotnictví. Ale samořejmě skřípalo to leckde. Navíc toto nebyla jediná lež Paroubka v poslední době. Namátkou tvrzení o raketové základně, které ještě ten samý den dementovali samotní američané (více třeba zde). Nebo jeho vlastnoručně podepsané čestné prohlášení při nástupu do funkce, že nevykonává žádnou činnost, která je v rozporu se zákonem o střetu zájmů - po čase se sám přiznal, že tou dobou byl v konfliktu dokonce v několika věcech (více třeba zde)...

Druhá věc, která mě celkem zarazila, ale o které se příliš nemluví, je sloučení levice do jedné strany. Pravda, fyzicky jsou to stále dvě strany, ale v podstatě vystupují společně, spolupracují a ČSSD už se vůbec nebrání spolupráci. A i její vedení vystupuje tak, jako by v parlamentu měli polovinu poslanců.

Také mě překvapila reakce Lidovců. A musím říci, že celkem pozitivně. První moment, kdy souhlasili s podporou komunistů byl trochu šok, ale vcelku příjemně překvapili následnou reakcí (pád Kalouska a odpor celé základny). Přestože je nemám moc rád, tak za poslední cca rok mě jejich vystupování přišlo asi nejférovější a nejčitelnější. Většinou dělali to, co dopředu říkali a na rozdíl od jiných stran své kroky dokázali zdůvodnit. Ostatní jen mlžili.

Těch překvapení by se ale samozřejmě našlo víc a ještě víc nás jich asi čeká v nejbližší době. Co nás čeká? To asi nikdo neumí odpovědět. Bohužel, všechno asi nahrává velkohubému lháři. Buď se podaří schválit kabinet Topolánka a pak se může radovat - Topolánek nic neschválí bez něj, bude to loutková vláda. V tom případě bude o všem rozhodovat Paroubek, ale odpovědnost bude na ODS. Za této situace bude velmi snadné vládu dostatečně znemožnit a v předčasných volbách s přehledem vyhrát. Osobně si myslím, že by toto řešení bylo pro ně strategicky nejvhodnější. Ale je možné, že jeho hlad po moci je tak veliký, že raději půjde do rizika sestavovat vlastní vládu za podpory komančů a s vědomím, že bude loutkovou vládou on... Tak co, na jaký vývoj si vsadíte?

 

  Komentáře

 • to slouceni komunistu a CSSD mne prekvapilo hned po volbach a je to ten nejvetsi podraz co mohl nastat - pro dobrod¨ruzne jedince je nejvyssi cas sbalit kufry a jedeme.... Tady nekdo podporuje nejake ekologicke strany a hnuti??? pa
  azurovemodra
   
 • Sazka na vyvoj nebo na krok zpet? Mozna krok do pekel. Ale ne, budme optimisti a proste verme, ze na kazdeho jednou dojde... tedy i na Paroubka.
  :-)
   
 • Nekdy o tom pochybuji, ze na tyhle mizery dojde... Minuly tyden jsem byl svedkem, jak se stehuje magistrat do nove budovy (take pekny podvod...). Zaujalo me, jak stehuji dokumentaci - jen tak volne lozene sanony s dokumenty. Kolikpak dulezitych lejster usvedcujicich nekoho z peknych prasaren se pritom \"nahodou\" ztrati? Treba prave z doby pusobeni Paroubka na Magistratu, nebo o cinnosti Burgermeistera? :-(
  Lukas Kalista
   
 

Jméno
Text