Máte legální Windows?

Minulý týden začal MS prověřovat legálnost instalací Windows XP (více například zde, tisková zpráva MS je zde). Údajně se má jednat o 1,6 milionu instalací, což mi přijde jako divné číslo. Osobně si myslím, že je instalací výrazně víc. Už jen proto, že na Windows XP Pro jede i vetšina pokladen. Kontrola probíhá prostřednictvím "služby" Automatické aktualizace. Na jiných systémech se programům odesílající informace bez vedomí uživatele říká spyware :-) Podle MS je u nás nainstalováno téměř 40 procent Windows nelegálně. Vtip je v tom, že za nelegální instalace považuje MS ty, od kterých prodejce nezaplatil licenční poplatky, přestože je od zákazníka vybral. Otázka je, jaké budou následné kroky (ať již právní nebo jiné). V současné době se údajně provádí pouze kontrola.

Ale nebojte se, Velký bratr je na své ovečky hodný - všem, kteří mají Windows nelegálně (byť legálně koupené, zaplacené i zaregistrované), nabízí výhodnou nabídku legalizace. Takzvaný legalizační balíček je možné zakoupit za cenu od 2500,- Kč (XP Home) do 4000,- Kč (XP Pro). No nekupte to, když už jste jednou zaplatili... ;-)

Na celé věci mi přijde vtipné především to, jak se MS snaží přenést odpovědnost na koncového zákazníka, který evidentně za to nemůže. Místo toho, aby se snažil zjistit, od koho to dotyčný koupil, raději po něm chce druhou platbu. Je to zajímavé z několika důvodů:
1) U OEM licence odmítá MS poskytovat podporu, neboť ta je na prodejci. Tudíž zákazník uzavřel ochodní smlouvu s prodejcem, podporu má také žádat od prodejce. Ale za porušení smlouvy Mikrosrot - prodejce má zákazník platit? Je snad nějaký ručitel?
2) Nejsem sice právník, ale podle mně je to i nevymahatelné. Ano, zákazník nese odpovědnost za kradené zboží, ale pouze v případě, že ho kupoval s vědomím, že je nelegální. Což v tomto případě evidentně nevěděl
3) Je zajímavá celková snaha o zastrašení. Vcelku by mě zajímalo, kolik lidí zaplatí podruhé (navíc za něco tak zastaralého, děravého atd.). Otázka je, proč nejdou po prodejcích nelegálních kopií. Tímto postupem v podstatě pirátství podporují - kdo se ho dopouští nebude stíhán, zaplatí to oběti... Napadají mě dva důvody: předně je jednodušší získat peníze z fyzické osoby, než z právnické, která v případě potřeby "zbankrotuje". No a za druhé je vyhodné mít dobré vztahy se svými odběrateli. Čím víc instalací, tím lépe a nebudeme přeci házet klacky pod nohy někomu, kdo nám v tom pomáhá...

Co tedy čeká zákazníky této firmy (která se mimochodem aktivně podílí na omezování lidských práv v Číně)? Možná nic, jen ona "výhodná" nabídka na legalizaci. Možná ale také třeba znefunkčnění systému, návštěvy BSA, případně žaloby. Možné je asi vše.

 

  Komentáře

 • Otázka z nadpisu: Máte legální Windows? Odpověď: Nemám legální Windows. Nemám ani nelegální Windows :-)
  Jenda
   
 • Nevim jak se poznaj legální Windows od těch ostatních... takže nemohu posoudit :-) Zatim zdar
  radimv
   
 

Jméno
Text