Hrátky s Google Earth

Asi se nenajde mnoho lidí pracujících s počítačem, kteří by neznali program Google Earth. Tento virtuální svět mě naprosto okouzlil. A to především proto, že skýtá netušené možnosti. Navíc je zdarma (základní verze) a je dostupný nejen pro Wokenice, ale i pro MacOS X a dokonce i Linux. Kdo ještě nemá, vřele doporučuji. Ke stažení je zde.

Většina lidí ale tento program používá jen jako lepší glóbus. Na cestování myší po mapě... Kromě leteckých záběrů je možné vidět i víc - stačí si zapnout funkci "3D Buidings" a řada měst se zobrazí v 3D provedení, byť jen ve zjednodušené formě. Bohužel, většínou se jedná o americká sídla. Pokud chcete něco podobného pro Prahu, stáhněte si tento soubor. Je tam mnohem víc informací, ale obsahuje i 3D modely několika pražských památek. Ovšem poslední verze Google Earth nabízí možnost realistickým modelů včetně textur. Takto zhotovených modelů je ale řádově méně. Google tento problém řeší od lesa: nabízí jednoduchý program SketchUp zdarma (ke stažení zde), pomocí kterého si může každý vytvořit, co chce. A hlavně svůj výtvor předat i ostatním. Hotové modely naleznete zde, ale můžete si stáhnout i KML soubor, který zobrazuje přímo v Google Earth místa, kde je některa budova hotová a možno ji nainstalovat. Podobně lze do tohoto programu přidat řadu užitečných informací. Pro sběratele turistických známek doporučuji KML soubor, který zobrazuje místa se známkami. Zájemci o geocaching zase ocení KML soubor s aktuálním rozmístěním všech kešek. Jako vcelku nový je projekt Wikimapia. Většina asi zná veřejnou encyklopedii Wikipedia. Wikimapia je projekt, popisující místa na mapě a do kterého, jako do Wikipedie, může přispívat každý. Jelikož se jedná o relativně mladý projekt, informace jsou prozatím velice strohé. Ale dá se předpokládat, že se budou rychle rozšiřovat. KML soubor pro Google Earth naleznete zde. Takto by se samozřejmě dalo pokračovat ještě dlouho, neboť se objevují stále nové a nové rozšíření a je na každém, co si vybere. Které rozšíření zaujalo vás? A pro zpestření malou perličku - i Google Earth má své "bugy" ;-)

Bez budov
3D Buildings
Realisticke modely
Bez budov
"3D Buidings"
Realistické modely

No ale zpět k vlastnímu programu. Co mě na něm zaujalo nejvíc je možnost spolupráce s GPS. Díky tomu si mohu archivovat prošlé trasy a výlety. Podle mně dokonce výrazně jednodušeji a zároveň s více možnostmi, než nabízí originální program k GPS přístroji (MapSource). Jak postupuji? V prvé řadě potřebuji GPX a KML soubor s prošlou trasou. Ty získám buď tak, že si je stáhnu z přístroje pomocí prográmku LoadMyTrack, který umí vytvořit oba formáty, nebo si zkopíruji z GPS uložený GPX soubor a z něj vytvořím KML pomocí GPSBabel+. Vytvořený KML soubor můžeme rovnou otevřít v Google Earth, kde se nám zobrazí prošlá cesta. Je vhodné vytvořit novou složku, přesunout jí tam a přidat různé zajímavé body a popisky. Druhým krokem je zapsání informací o místu pořízení do fotek. Pomocí prográmku GPSPhotoLinker si otevřeme vytvořený GPX soubor a také všechny fotky. Program do EXIFu každé fotky zapíše na základě času, kde byla pořízena. Zde je potřeba dodržet dvě zásady - předně mít správně nastavený čas ve fotoaparátu a také NEUKLÁDAT prošlou trasu v GPS přístroji. Problém je ten, že přístroje Garmin do ukládaných tras nezapisují časy, ty jsou pouze v tzv. ACTIVE LOGu. Nyní už stačí nahrát takto upravené fotky do iPhoto, kde si je můžete popsat. Pokud máte nainstalovaný plug-in iPhotoToGoogleEarth vybereme funkci Share/Export/iPhotoToGoogleEarth. Pomocí té uložíme soubor ve formátu KMZ, který již otevřeme v Google Earth. Ukázku naleznete zde. Jsou v něm zakreslené body, na které když klikneme, zobrazí se náhled a popisek fotky. Ty potom jen přesuneme do složky k prošlé trase. PCčkáři prominou, ale alternativy ke zmíněným programům neznám. To ale neznamená, že neexistují i pro Wokenice ;-)

Vysledek
Trasa s fotkami

Zde ale narážím na jeden problém. Ideální by bylo mít vše v jenom souboru (trasu, popisky, obrázky...). A to nejen pro lepší archivaci, ale i pro možnost posílaní mailem apod. Jediná možnost je formát KMZ, neboť KML nemůže obsahovat binární data (obrázky). Když ale složku s trasou a příslušenstvím uložím jako KMZ, nezabalí se k němu obrázky, ta zůstanou v původním souboru a v novém na něj jsou jen odkazy. Nezbývá, než si soubor vytvořit ručně. KMZ je zazipovaná složka, které je jen změněná koncovka. Když ji rozbalíme, objeví se soubor doc.kml a případně i další věci - například složka images s obrázky. Teoreticky by němělo být nic snadnějšího, než upravit KML soubor, aby obsahoval vše potřebné a znovu složku zazipovat (a přejmenovat). Jenže ouha!!! Ono stačí funkční KMZ soubor rozbalit a aniž bychom s ním něco dělali, zase zabalit a obrázky přestanou fungovat, přestože jinak se soubor jeví jako plně funkční. Otázka je, co je špatně. Pokud by na tuto záhadu někdo přišel, byl bych mu nesmírně zauzlován :-)

 

  Komentáře

 • No jo, kdyby jeste ty fotky u nas a v okoli byly trochu detailnejsi :-( Treba tvar Lyse hory v Beskydech maji docela dobre, ale dalsi podrobnosti bohuzel :-(
  nula
   
 • No jo, detaily jsou bohuzel slabsi. Ale na druhou stranu se podklady zlepsuji, coz se da navic ocekavat, kdyz Google zacal pusobit i u nas. A hlavne - se zmenou podkladu se nemusi vlastni data predelavat :-)
  Lukas Kalista
   
 • zdravim, kámoš mi řikal, že je někde model Země a jenom se tam zadá adresa a ono vám to ukáže to míst shora, no prostě wow.. víte kde to najít..?můj e-mail je karas.pat88@seznam.cz, kdyby se někdo hecnul a byl tak ochotnen mě informovat. děkuju
  pat88
   
 • KML soubor do Google Earth je nefunkční, nešel by náhodou opravit?
  Honza
   
 • Který?
  Vejr
   
 

Jméno
Text