Apple přechází na Intel

Již několik dní se po internetu šířily spekulace o chystané spolupráci Applu a Intelu. Netrpělivě se proto čekalo na dnešní vystoupení Jobse na vývojářské konferenci WWDC 2005 v San Franciscu. Bohužel, spekulace byly tentokrát pravdivé... Přechod na procesory Intelu prý začne v příštím roce a dokončen má být o rok později. Prezentaci prý předváděl na Pentiu 4 na 3,4 GHz.

Takže Macy Pentiích? Vypadá to tak. Jsem z toho tak trochu v šoku. Bohužel chybějí nějaké bližší informace, jak to celé bude. Ale nějak si nedovedu představit, proč by si lidé kupovaly obyčejná drahá PCčka. Většina asi zvolí variantu levné skládačky a maximálně využijí MacOS X. Jenže to Apple nejspíš neuživí. A kdyby tím zasáhli moc do rybníku Microsoftu, ten si to zajisté nenechá líbit - třeba ukončením vývoje MS Office. Je zde také varianta, že Macy nebudou běžná PCčka. Jenže již dnes mají většinu komponent společnou. Hlavní rozdíl byl především v procesoru. Potom již zbývá snad jen čipset. Ovšem to se nejspíš dá relativně snadno obejít (mám pocit, že podobně to bylo řešeno v Linuxu ještě za dob před procesory G3). Přitom zůstane hlavní nevýhoda - nekompatibilita příslušenství. Takže z Applu bude PCčko, na kterém ale nebudu moci využít například nejvýkonější grafické karty. Tak co s takovou technikou?

Mně osobně přijde celý přechod na hlavu. Podle většiny odborných komentářů jsou procesory PowerPC 970 (neboli G5) po technické stránce kvalitnější než procesory Pentium 4. Navíc jsou tyto procesory nové a mají před sebou možnost vývoje. Sám Intel před časem řekl, že Pentia nejde dál vyvíjet tak, jak si představovali (šlo o dosažení frekvence 4 GHz). Oproti tomu na procesory PowerPC teď přešlo Sony, Nintendo i Microsoft se svými novými hracími konzolami. To zajisté bude pro tyto procesory výhodné, protože budou finance i tlak na jejich vývoj. Takže z tohoto pohledu nechápu, proč právě teď.

Zajímavé určitě bude sledovat další vývoj. Apple bude v nevýhodné situaci i co se týká výkonového srovnání. Především proto, že většina programů je vyvíjena pro Windows a pro Maca pouze následně převedena. To ale má za následek, že pro Windows jsou tyto programy lépe odladěné. A na stejném HW bude tedy Apple v nevýhodě. Zvlášť když poběží programy v emulaci (tj. programy, které nebudou ještě přepsané). Otázka je, jak to bude s vlastním systémem. Osobně si myslím, že by MacOS měl vyžadovat více výkonu (všemožné Aqua vychytávky, indexování pro Spotlight...). Ovšem Windows jsou zase hůře napsané. Takže je otázka, který systém bude rychlejší.

V každém případě si myslím, že Apple čekají těžké časy. Nasvědčovala by tomu i historie řady výrobců pracovních stanic, kteří přešli na Intely, během relativně krátké doby skončila v propadlišti dějin. Hlavní důvod ale je přímý cenový souboj s noname PCčky. Krom toho teď Apple čeká několikaleté období, kdy lidé Macy kupovat moc nebudou - nejprve proto, že současná platforma nemá budoucnost a investice by byly byhozené peníze, v následujícíh letech proto, že se bude jednat o první stroje na nové, neodzkoušené platformě, bez optimalizovaného softwaru... Navíc již nebude moci vyrábět takové stroje, jako doposud (notebooky s takovou velikosti, vykonem a vydrzi, Mac Mini, iMac...). Vše bude větší, náročnější na napájení, na chlazení, hlučnější...

A tak se ptám: PROČ???

 

Jméno
Text