Focení vesmíru podruhé

Tak jsem po delší době opět zamířil objektiv k noční obloze. Sice se se současným vybavením nedají dělat žádné zázraky, ale za pokus nic nedám :-) První jsem vyzkoušel Venuši, která je nyní krásně vidět po setmění. Abych pravdu řekl, moc nevím, co si o výsledku myslet. Je pravda, že ji fotoaparát nezachytil jako bod, ale opravdu vykreslil malý kotouček, což už je první záhada. Venuše je totiž tzv. "vnitřní planeta", tj. s oběžnou dráhou blíž, než je Země. Protože je vidět za pomoci odraženého světla, jako úplněk může být pouze když je vůči Zemi za Sluncem (nebo blízko něj), takže je Sluncem přezářená. Takže pokud mám vidět srpek, jak to, že je vidět celý kotouč? Navíc na povrchu se objevily podivné kružnice, které by tam neměly být. Venuše má totiž velmi hustou atmosféru a ve viditelném spektru se jeví celkem jednolitě. Takže to vypadá na nějaký optický klam zapříčiněný pravděpodobně objektivem nebo atmosférou.

Venuše

Druhým objektem, který lze v těchto dnech pozorovat je samozřejmě Měsíc. Ještě by se ve večerních hodinách nabízel Saturn, ale ten se mi kvůli zvýšené oblačnosti vyfotit nepodařilo. Navíc pochybuji, že by bylo při použití fotoaparátu vidět víc, než pouhá tečka. Chtělo by to lepší vybavení. Ale zpět k Měsíci. Výsledná fotka je asi na hranici toho, co se současnou optikou mohu pořídit. O trochu lepší výsledek by se dal ještě pořídit v době perigea, kdy je Měsic Zemi nejblíž a tudíž je opticky větší (proti apogeu asi o 4 úhlové vteřiny) a při focení někde mimo civilizaci a ozářenou oblohu. Je ale otázka, o kolik by výsledek byl lepší. Na fotografii je krásně vidět, že se krátery nejlépe pozorují na hranici ozářené poloviny, neboť tam dopadají sluneční paprsky z boku a vrhají dlouhé stíny. Ty samozřejmě zvýrazňují všechny nerovnosti. Naproti tomu ozářená část se jeví jako plochá. Pro zajímavost jsem některé objekty popsal - stačí najet kurzorem na oblast a zobrazí se její název.

Měsíc Moře nepokojů Moře jasu Moře klidu Moře hojnosti Moře nektaru Záliv drsnosti Kráter Aristoteles Kráter Eudoxus Kráter Manilius Kráter Agrippa Kráter Godin Kráter Albategnius Kráter Hipparchus Pohoří Kavkaz Pohoří Apeniny Julius Caesar Kráter Theophilus Kráter Cyrillus Kráter Catharina Kráter Delambre Kráter Abulfeda Kráter Almanon Kráter Geber Kráter Abenezra Kráter Azophi Kráter Sacrobosco Kráter Playfair Kráter Apianus Kráter Werner Kráter Aliacensis Kráter Arzachel Kráter Nonius Kráter Kaiser Kráter Fernelius Kráter Stöfler Kráter Faraday Kráter Gemma Frisius Kráter Maurolycus Kráter Licetus Kráter Barocius Kráter Clairaut Kráter Pitiscus Kráter Vlacq Kráter Hommel Kráter Cuvier Kráter Baco Kráter Mutus Kráter Manzinus Kráter Jacobi Kráter Schomberger Kráter Scott Kráter Heraclitus Kráter Lilius Kráter Simpelius Kráter Pentland Kráter Zach

 

    Komentáře

  • optický klam je způsoben špatným zaostřením, stejně jako ty kružnice
    Oldřich Čihák
     
 

Jméno
Text