Člověk a vymírání druhů

Nedávno jsem četl na serveru Science World rozhovor "O velkých vymíráních se RNDr. Stanislavem Mihulkou Ph. D." (Biologická fakulta Jihočeské univerzity a Botanický ústav AVČR v Průhonicích). Zaujali mě především jeho názory ohledně vymírání druhů v souvislosti s činností člověka.

"Oproti apokalyptickým náladám části veřejnosti ve skutečnosti Homo sapines působí jen lokální vymření různě velké části druhů. A příroda ne a ne se zhroutit. Paradoxně zřejmě nejvíce škod na biodiverzitě napáchali naši “přírodně” žijící předci na konci doby ledové."
Je pravda, že se jedná o člověka studovaného a této problematice se věnuje o dost víc, než já. Přesto se mi to nezdá a není to ani v souladu s mnoha jinými názory renomovaných odborníků i světového významu. Předně je divné, že by se jednalo pouze o lokální vymírání, neboť se děje po celém světě včetně moří a na většině druzích. Nebo co si představit pod globálním vymíráním? Stejně tak sporné je podle mně tvrzení, že nejvíce škod napáchali naši předci na konci doby ledové. Už jen proto, že nelze odhadnout, co měl na svědomí člověk a co změna klimatu. Navíc tenkrát byly ohrožené především druhy, které člověk například lovil. Naproti tomu jsou dnes ohrožené druhy, které s člověkem téměř nepřijdou do styku - v důsledku oteplování, kyselých dešťů apod.

"Současná vymírání druhů, ať už v důsledku lidských aktivit anebo z jiných příčin nejsou v žádném případě jakkoli srovnatelná s “velkými” vymíráními. Zásadní rozdíl tkví v tom, že my dnes rozpoznáme ve fosilním záznamu jen opravdu početné a běžné druhy s dobrou šancí zkamenět. Takové druhy dnes ovšem nevymírají. V důsledku lidských aktivit vymírají vesměs druhy vzácné. Podle všeho by “naše” vymírání nebylo ve fosilním záznamu vůbec rozeznatelné."
Souhlasím s tím, že současná vymírání se nedají srovnávat například s velkým vymíráním na konci druhohor. Jde však o to, zda současná situace není jen počátkem něčeho daleko většího a jak moc se do životního prostředí promítnou drastické změny, které nastávají. Ovšem nemohu souhlasit s tím, že dnes nevymírají opravdu početné druhy. Bohužel nemám k dispozici žádné statistiky a je otázka, zda vůbec takové existují (bylo by zajímavé srovnávat, kolik procent druhů zmenšuje svou populaci, kolik druhů případně naopak zvětšuje). V každém případě co je "početný druh"? Co takoví bizoni, kteří se z odhadovaných počtů 60 až 100 milionů dostali vinou člověka na pokraj vyhynutí? Ovšem nejtypičtějším příkladem likvidace početného druhu je pravděpodobně holub stěhovavý. Ve své době se jednalo pravděpodobně o nejrozšířenějšího ptáka světa, jeho hejna čítala biliony jedinců. Roku 1899 byl střelen prokazatelně poslední holub stěhovavý a nedlouho potom zahynul i poslední chovaný exemplář v ZOO. Nejmenší podíl v živočišných druzích zaujímají šelmy, neboť jsou na špičce potravního řetězce. Předpokládám, že podobná pravidla platila i v druhohorách. Je proto nanejvýš pravděpodobné, že např. Tyranosaurus Rex, ale i jiní predátoři, byli relativně vzácní, podobně jako v posledních staletích velké kočkovité šelmy. Jenže ty jsou nyní kriticky ohrožené!!! Jsou to tedy podobné podmínky a je nesmysl tvrdit, že jsou tyto druhy zanedbatelné. Navíc je ohožených druhů velké množství - podle Mezinárodního svazu pro ochranu přírody a přírodních zdrojů (IUCN) bylo v roce 2003 přes 12 tisíc ohrožených druhů s tím, že mnoho druhů člověk ještě ani nezná a pravděpodobně vyhynou ještě dřív, než je pozná.

"Dnešní euroatlantická civilizace trpí utkvělou sebemrskačskou představou, jak škodí životnímu prostředí. Je to kromě jiného i důsledkem široce zavedené “zelené” propagandy, jenž šíří polopravdy a smyšlenky o údajně citlivém vztahu jiných civilizací a kultur k přírodě. ... Kupodivu je západní civilizace prakticky jediná, která je ochotná cílevědomě a více méně nezištně chránit přírodu. Takzvaně “přírodní” národy, ať už v minulosti či dnes, měli a mají k okolní přírodě nemilosrdně pragmatický vztah...".
Tak s tímto nemohu souhlasit v žádném případě. Už jen proto, že "přírodní" národy si berou z přírody pouze to, co potřebují ke své potřebě. Kdežto naše moderní civilizace likviduje prostředí nejen pro spotřebu, ale také v důsledku své činnosti (vypalování pralesů, kyselé deště, oteplování, doprava), či jen tak, pro zábavu. U kmene lovců často panuje pravidlo, že neloví matku od mláďat. Z jednoduchého důvodu - aby příští rok bylo co lovit. Je pravda, že to není z nějakého ochranářského důvodu, ale jen kvůli zachování zdrojů. Ale to je právě to, co "modernímu" člověku chybí. Zdroje vyčerpává bez jakýchkoliv zábran, sám si tím pod sebou řeže větev. Z tohoto pohledu se rozhodně ekologičtěji nechová. Stejně tak je nesmysl, že západní civilizace nezištně chrání přírodu. Dá se to říci o jedincích, nikoliv o civilizaci. Ostatně stačí se podívat na všemožné kauzy s většími stavbami, nebo jednání o ochraně ovzduší v Kjótu - největší znečišťovatelé stejně na smlouvu nepřistoupili, neboť by je příliš svazovala. A ti, co se podle ní nakonec budou přeci jen řídit, to nebudou dělat z nezištnosti, ale aby vydělali na obchodu s povolenkami na smog. Ochrana rozhodně není běžný jev a kde je v konfliktu s ekonomickým ziskem většinou prohrává.

I kdybychom připustili, že současný stav nemusí být pro přírodu katastroficý, máme právo to pokošet? Není jednodušší počítat s tím, že to problém je a podle toho jednat? Zkazit tím nemůžeme nic, bezohledností naopak všechno. Zkrátka mě názory tohoto člověka velmi zarazily. Obzvlášť proto, že se jedná o člověka vystudovaného v oboru a věnujícího se intenzivně ekologii. Jak má potom ochranu přírody vnímat veřejnost, když podobné názory slyší i od odborníků? Asi se není co divit, že jakýkoliv pokus zachránit kousek zeleně je vnímán jako pokus několika ekologických pomatenců škodit civilizaci a brzdit její vývoj...

 

  Komentáře

 • píšete kraviny
  miša
   
 • Diky za prispevek. Ale mozna by stalo rici v cem. Nerikam, ze mam patent na rozum, ale nejake protiargumenty by se hodily. Takove vykriky do tmy nejsou k nicemu
  Lukas Kalista
   
 • :)) nic si z toho blbýho komentáře nedělejte, slečna Míša asi vůbec nevěděla, o čem to tady píšete. Souhlasím s Vámi, lidé by si konečně měli přiznat, že to tady fakt posrali. Chovaj se ke zvířatům i přírodě jako hajzlové. Všechny ty zkazky, co jste citoval je jen rádoby ospravedlnění. Bez lidí by tu bylo líp.
  Andrea
   
 • Zrovna tvořím prezentaci o vymírání druhů a rozhovor s panem vystudovaným Mihulkou jsem četl a též se mi to nějak nezdálo. Jsem rád, že jsem objevil i vaši reakci a děkuji za ni. Souhlasím s vámi. Mějte se krásně.
  Vojtěch Polách
   
 

Jméno
Text