Garmin a MacOS? Pokrok s rozpaky

Jsou to již dva roky, co společnost Garmin ohlásila, že bude podporovat počítače Apple. Jaký je za tu dobu pokrok? Musím přiznat, že nějaký je. Ovšem zatím stále velmi malý a navíc pochybné kvality. Pro turistické přístroje dnes existují 4 programy: WebUpdater, POI Loader, MapInstall a MapManager s tím, že poslední dva jmenované jsou podle mne program jeden.

Garmin WebUpdaterWebUpdater je program k nahrání nového firmware do GPS přístroje. Neumí nic jiného, než se připojit k přístroji a na Internet a pokud existuje novější verze, tak ji nainstalovat. Nejsem programátor, ale podle toho, co o tom vím, je vytvoření takového programu práce tak na jedno odpoledne.

 

Garmin POI LoaderPOI Loader je pro změnu program, který umí do přístroje nahrát tzv. POI (Point of Interest - body zájmu). Na internetu je celá řada zdrojů, kde si POI stáhnout. U nás především server www.poi.cz. POI může označovat prakticky cokoliv - infocentra, hrady, rozhledny atp. Záleží na výběru uživatele. Složitost tohoto programu bych viděl ještě menší, než v případě WebUpdater.

Garmin MapInstall Garmin MapManagerK výše uvedeným prográmkům bych vlastně žádné zásadní výhrady neměl. Ovšem pro plnohodnotnou práci s GPS je potřeba program umožňující práci s mapovými podklady a se získanými daty z GPS. A takový program ani po dvou letech není. Částečně by tento problém měla řešit dvojice prográmků MapInstall a MapManager sloužící k nahrání map do přístroje (ale již ne s nimi jinak pracovat). Osobně nevím, co si o tomto produktu myslet - je to ukázka neschopnosti Garminu napsat použitelný program, nebo hloupý vtip? Vzhledem k absolutní nelogičnosti ovládání původního MapSource na PC se obávám, že vtip to není. První zajímavá věc je, že tyto programy neumí pracovat s původními mapovými daty. Musí se použít konverzní program pro Windows(!!!). Takže postup instalace mapy z Maca je následující:

  1. Nainstalovat na PC MapSource
  2. Do něj nainstalovat požadovanou mapu
  3. Nainstalovat MapConverter
  4. Pomocí MapConverteru převést mapu do formátu vhodnou pro Mac
  5. Zkonvertovanou mapu překopírovat do Maca
  6. Pomocí MapManageru tuto mapu nainstalovat
  7. V MapInstallu si pak vybrat, které mapy chcete používat a nahrát je do GPS přístroje

Obávám se, že mnoha lidem tím situaci neulehčili, neboť když už musí pracovat s PC, je jednodušší mapy nahrát do přístroje rovnou z MapSource, ušetří se tím kroky 3-7. Povšiměte si také pojmenování obou prográmků pro Maca - MapInstall má na starosti vlastní správu map, jejich výběr a nahrávání do GPS. Tedy je to spíše manager map. Naproti MapManager nedelá nic jiného, než že mapu nainstaluje, aby s ní MapInstall mohl pracovat. Podle mne by si oba programy měly vyměnit názvy. Nebo ještě lépe MapManager zcela zrušit, neboť nedělá nic jiného, než že zkopíruje soubor mapy do požadovaného adresáře! To samozřejmě může obstarat jedna funkce v MapInstallu a celý MapManager je zcela zbytečný.

Ano, jedná se o pokrok. Ale jak jsem psal již na začátku, jsem z něj víc než v rozpacích. Tímto tempem, kdy jde vývoj přístrojů kupredu rychleji než obslužného programového vybavení, se pravděpodobně použitelného programu nejspíš nedočkáme nikdy. Pravděpodobně se tomu věnuje jediný člověk na poloviční úvazek. Krom toho si vůbec nejsem jist, zda se vývoj ubírá správným směrem. Jen doufám, že tento pokus je jen slepá větev vývoje, která má za úkol jen překlenout čas do vypuštění jiného programu.

 

Jméno
Text