Za výpalné platíme stále víc

Jediné, co mne napadá, je zvolat: "Já jsem to říkal". O čem je řeč? O nesmyslnosti tzv. autorských poplatků. Již při jejich zavedení jsem říkal, že to povede pouze k exponenciálnímu růstu příjmů pár lidí v autorských svazech bez toho, aby cokoliv dělali. Psal jsem o tom v článku Zlegalizovaná zlodějina před necelými dvěma lety.

A jaká je situace dnes? V současné době roste využití flash pamětí a jejich kapacita, postupem doby by měly nahradit i pevné disky. Jenže pevné disky mají jiný tarif - cena autorských poplatků je stanovena na 10,- za každých započatých 40 GB kapacity. Tedy 60 GB HDD vyjde na 20,- Kč. Ovšem u flash disků se počítá 6,- za každých započatých 512 MB. Tedy za 64 GB flash disk zaplatíte výpalné 768,- Kč. A jelikož kapacity rostou exponenciálně, u další generace to bude 128 GB a tedy 1536,- Kč. Vzhledem k tomu, že ceny za média jsou prakticky stejné a časem se mění jen jejich kapacita, zanedlouho se dostaneme do stavu, kdy se za výpalné bude platit víc, než za vlastní výrobek... Ostatně již dnes představuje výpalné cca 10 % z ceny. Stačí si porovnat, kolik jste zaplatili autorům za průměrný výrobek před dvěmi lety a kolik dnes. Flash v tu dobu bývala nejčastěji 256 nebo 512 MB - tedy 6,- Kč. Dnes je nejčastější 2-4 GB, tedy 24 až 48,- Kč, tedy nárůst 800 % a to nepočítám, že dnes jsou "fashky" rozšířenější, než před dvěma lety. V prodeji jsou samozřejmě i mnohem vyšší kapacity.

Krom toho má výpalné ještě druhý efekt - je u nás zásadním způsobem bržděn rozvoj moderní technologie. Navíc takové, která přináší kromě vyšších rychlostí i nezanedbatelné úspory energií... Tomu říkám zákon na hlavu. Blahopřeji páni poslanci

 

  Komentáře

 • Tak sup na nakup za hranicemi - vyrobek je mnohdy vyrazne levnejsi a bez stupidnich poplatku.
  :-)
   
 • To prece neni reseni. Na to staci jednoduche pocty - napriklad 32 GB kartu ExpressCard u nas poridite za 2782,- Kc (bez DPH) a k tomu autorske poplatky 384,- Kc. Celkem tedy 3166,- Kc bez DPH, s DPH pak 3768,- Kc. Kdyz se podivam treba do Nemecka, vidim ceny pohybujici se okolo 160 Euro, coz pri soucasnem kurzu dela 4032,- Kc. Takze financne se to rozhodne nevyplati ani kdyz nebudu pocitat cenu za cestu, potrebny cas a zplodiny vyprodukovane takovou cestou ;-) Ale hlavne - tady nejde o tech par korun, problem je, ze diky tomu plynou desitky az stovky milionu do kapes vydriduchu a to je spatne! Zkratka jde o princip.
  Lukas Kalista
   
 • mimochodem by me zajimalo jestli tim ze platim ty poplatky tak si predplacim uzivani autorskych prav ;-) v tom pripade s placenim problem nemam!!!
  Ondrej
   
 • To by se mi take libilo, jen by to neresilo, aby poplatek sel opravdu tomu, kdo si to zaslouzi (autorovi ?) a ne nejakemu meziclanku do kapsy. To je ostatne problem, co mi vadi na autorskych pravech - me nevadi platit autorovi za to, ze neco vytvoril a ja to chci uzivat, ale proc mam davat penize nekomu, kdo na tom nema nejmensi podil a jen si na to, pro me z mejakeho zahadneho duvodu, dela narok.
  :-(
   
 • Ono tech problemu je samozrejme vic. Prvni je, ze mas platit \"vypalne\" i kdyz si nic kopirovat nebudes, vychazi se tedy z presumpce viny: \"mas prilezitost, tak jsi zlodej\". Druhy problem je, ze se to vypalne zvysuje a to exponencialne. No a treti problem je, ze vetsina penez neskonci u autora, ale u nejakych prizivniku. Na to ti ale bohuzel vetsina autoru odpovi, ze je potrebuji (at jiz na propagaci ci neco jineho).
  Lukas Kalista
   
 • zvyšujou se gb, ne poplatky. poplatky vyrostly, ale z nic na neco. ale nejsou správné
  Maomed
   
 

Jméno
Text