Co může přinést přechod Applu na Intel?

Před pár dny (6. června 2005) ohlásil Steve Jobs chystaný přechod na procesory společnosti Intel. To samozřejmě rozpoutalo řadu dohadů, spekulací a úvah, co všechno tento radikální krok může přinést. Co víme jistě? Že přechod začne za rok a dokončen má být o rok později. Vše ostatní jsou pouze neověřené dohady.

Jaké jsou tedy výhody takového kroku?

 • V prvé řadě dostupnost procesorů. Společnosti IBM, ale ani předtím Motorola nedokázaly plnit své sliby a vývoj nepokračoval dostatečně rychle. To se projevilo především o notebooků.
 • Často se mluví o snížení ceně, to je však sporné. Předně Apple má v současnosti údajně marži asi 28 %, takže možnost zlevnit by uměl i v současnosti. Rozdíl v cenách top procesorů navíc není tak velký, aby se nějak výrazněji projevila na ceně celého počítače.
 • Přechod umožní vývojářům světa Wintelu jednoduše přenést své programy na platformu Apple. Na druhou stranu - v současnosti se většinou programuje pomocí vyšších programovacích jazyků, kde na použitém procesoru příliš nezáleží. Vzhledem k tomu, že programy pro Windows by mohly běhat výrazně rychleji než při současné emulaci, řada vývojářů by tímto způsobem mohla řešit poraci a pro Mac tyto programy již nebudou vyvíjet. Podobně se přechodu obávají současní vývojáři pro Mac. Například prezident Pangea Software se obává, že tento přechod bude výrazně horší, než přechod z 68000 na PowerPC před deseti lety, neboť nyní se musí kompletně přepracovat práce s daty. Je tedy možné, že Apple pro svou platformu nějaké vývojáře získá. Ovšem také o mnoho současných může přijít...
 • Umožní rychlejší běh aplikací z Windows. To je samozřejmě velké plus obzvlášť u aplikací, které pro MacOS X neexistují (účetnictví, specializované programy...). Na druhou stranu to bude vyžadovat mít nainstalovaný další operační systém. Ale hlavně to přinese další nejednotnost do uživatelského prostředí systému. Již dnes se uživatel setká s řadou různých prostředí (MacOS X, Classic, Java...) a méně znalí uživatelé s tím mají docela problémy.

A nevýhody?

 • Asi největší otázku představuje výkon. U náročných aplikací využívající AltiVec (typicky multimédia) na tom bude Intel výrazně hůře. Je ale pravda, že vzhledem k neschopnosti IBM a Motoroly dodávat rychlejší procesory se rozdíl již pomalu stírá a především v noteboocích si nejspíš Apple pomůže (otázka je, jak to bude s chlazením a výdrží na baterie). Jobs při své prezentaci řekl, že při rozhodování vycházeli z chystaného výkonu v budoucnosti. Doufejme ale, že Apple nesedl na lep. Pokud by se takto rozhodoval před lety o přechodu na chystané Pentium 4, byl by velmi nepříjemně překvapen. Výsledný produkt byl proti plánům výrazně ořezán. Snad se to nebude opakovat.
 • Čeká nás nejisté období. Málokomu se nyní bude chtít investovat do technologií, které jsou oficiálně odepsané a za pár let se pro ně nebude vyvíjet software. To může vést k docela výrazným finančním ztrátám, které mohou vést až ke krachu, tzv. Osborn efektu
 • Je otázkou, jakým způsobem bude Apple upgradovat své stroje. Vzhledem k rychlosti obměňování top modelů procesorů bude muset uvádět nové modely výrazně častěji než doposud.
 • Je velice pravděpodobné, že se MacOS X dostane i na jiné počítače PC než od Applu. To může vést k výraznému propadu prodeje HW a je otázkou, zda se pak vyplatí nadále počítače vyrábět. Většině velkých značek se to již nevyplatí a třeba IBM se již své počítačové divize zbavila. Vývoj pro svět PC by však znamenal vypořádat se s jeho nekompatibilitami jednotlivých součástí. Zároveň by se Apple stal přímým konkurentem Microsoftu na jeho vlastní půdě. Ten by si to pravděpodobně nenechal líbit, což by vedlo k protiopatřením. Ostatně většina firem, která přešla se svými pracovními stanicemi na platformu PC byla po čase donucena jejich vývoj ukončit.
 • Bez podpory Applu IBM nejspíš ukončí či omezí vývoj procesorů G5. Tím z počítačového světa zmizí další významný hráč. Pro běžného zákazníka to znamená další snížení konkurence a s tím spojené možné důsledky.
 • Rosetta (systémová vrstva umožňující běh starších programů na Intelu) nedokáže pracovat s operacemi AltiVecu. Řada programů, které ho využívají, se nebude moci používat, pokud je někdo nepředělá.
 • U Intelu nebude mít Apple jako zákazník nijak rozhodující roli, bude jen jeden z mnoha. Například u Motoroly měl Apple k dispozici procesory, které se jinak do prodeje nedostaly.
 • Apple se tímto stává výrobcem obyčejných PCček (byť třeba s neobyčejným designem). To ale znamená, že většina zákazníků bude před rozhodnutím, zda si pořídí Dell/AutoCont/Noname PC nebo papírově shodný stroj se stejným procesorem, ale s vyšší cenou a s nemožností použít například nejvýkonější grafické karty, neboť pro ně výrobce nenapíše ovladače. Z tohoto pohledu bude Apple silně v nevýhodě.
 • Apple zvládl již několik významných přechodů. Tímto posledním se však dostávají k platformě, která s sebou vleče kámen kompatibility již několik desítek let. A podle všeho jí již není možné změnit... Vzhledem k tomu, že to je tak trochu dlouhodobě neúnosná situace, čeká nás za pár let další přechod?
 • Dost možná se Apple bude muset vypořádat i s jedním zvykem na PC - upgradech procesoru. V současnosti s tím příliš problémů neměl, ale ve větším rozsahu se tím opět sníží prodeje.
 • Nastane problém pro prodejce specializované čistě na Apple. Nyní budou muset řešit i problémy nefunkčních Windows na stroji Apple, případně MacOS na obyčejném PC (i když to oficiálně nebude podporované). Samozřejmě, že může říci, že se specializuje pouze na výrobky Apple. Ale v tom případě zákazník půjde jinam...
 • Síly, které by Apple měl věnovat na vývoj musí opět investovat do přechodu.

Sporné otázky?

 • Co bude s Clasicem? Osobně se domnívám, že nejspíš se s ním již v MacOS X 10.5 nesetkáme, protože by Apple musel předělat pro Intel i MacOS 9.
 • Jaké bude používat procesory? Nikdo oficiálně neprozradil. Pravděpodobně to ale bude další verze řady procesorů x86. například Itania nejspíš ne. Za prvé nejsou určené pro notebooky a low-end stroje (které má Apple představit jako první), za druhé by vývojářům nedával vývojové prostředí pro procesory řady x86.
 • Jaký bude v počítači FirmWare? Vývojový model používá místo OpenFirmware obyčejný BIOS. Všichni se shodují, že by to byl veliký krok zpět.
 • Proč právě nyní? Zdá se, že se Apple dostal do situace, kdy už musel jednat, aby nebylo pozdě. Na druhou stranu je fakt, že IBM nyní vyvíjí procesory založené na PowerPC pro herní konzole Sony, Microsoftu i Nintenda. Investice do tohoto vývoje a s tím související technologie by se mohly příznivě projevit i na procesorech G5. Z tohoto pohledu se zase zdá, že Apple mění partnera v nejméně vhodný okamžik. Ale nevidíme do kuchyně ani jedné ze zainteresovaných stran. Ještě tak nejvíc Intelu, který své plány vždy hlásí dopředu (což se moc neslučuje s politikou Applu).

Je pravda, že do této situace byl Apple dotlačen a pravděpodobně neměl jinou možnost. Je také pravda, že se na tento krok dlouho připravovali a oddalovali ho velmi dlouho. Podle New York Times ukončili vyjednavači jednání s IBM v pátek odpoledne, aby v pondělí oznámil přechod. Doufejme proto, že je vše dobře naplánováno a dopadne to dobře. V každém případě Apple nyní čeká krušných pár let - nejprve nejspíš omezení prodeje z důvodu "mrtvé" platformy, pak pár let přechodu a problémů s kompatibilitou aplikací a následně souboj s piráty a portováním na běžné PC. Pokud přežije toto, tak už asi všechno. Bude to mít ale těžké...

 

Jméno
Text