Nový "protikuřácký" zákon na spadnutí

Před časem se v televizi vysílala veřejná diskuze ohledně kouření v restauracích. Samozřejmě, že byla velice vášnivá a plná argumentů na obou stranách. Některé byly čistě subjektivní, jiné byly velice rozumné.

Hlavním argumentem odpůrců zákazu kouření bylo, že restaurace je soukromý majetek a do toho se zasahovat nemůže. Navíc kouření nekuřáky neomezuje, neboť tam nemusí chodit (což je velmi sporné). Na jednu stranu je to sice pravda. Jenže zároveň lze argumentovat, že podobně by se neměly dělat bezbariérové úpravy. Postižení přece také nemusí do restaurací chodit. Nebo proč by mělo být zakázáno kouřit na pracovišti? Vždyť komu se to nelíbí, může jít pracovat jinam, ne? Stejně tak lze diskutovat nad řadou nařízení, u kterých kupodivu nevadí, že zasahují do soukromého majetku. V poslední době jde například o některá nařízení z EU.

Přestože je většina lidí proti kouření, opět vyhrává tabáková lobby. Zajímalo by mne, co naše poslance a senátory přesvědčí schvalovat taková zvěrstva, která nazývají "protikuřáckým zákonem. Již poslední verze byla kritizována za to, že umožňuje kuřákům víc, než předchozí verze zákona. A jaký je další vývoj? Dle posledních zpráv má protikuřácký zákon povolit kouření skoro všude - včetně úřadů, bank, nádraží a vlaků. Ostatně přečtěte si to sami na Aktuálně.cz. Zkrátka většina světa jde jedním směrem, ale naši zákonodárci jsou zkrátka chytřejší... :-(

 

  Komentáře

 • To snad není pravda, zvlášť tohle: \"Každý majitel restaurace by si mohl určit, zda bude jeho podnik kuřácký, nebo nekuřácký a podle toho by jej označil.\" To chci vidět, který majitel by zvolil \"nekuřácký podnik\". Takže ve výsledku by se kouřilo všude, zmizely by i vyhrazené nekuřácké prostory.
  Anna
   
 • Po pravde receno, to mi vadi asi tak nejmene. Tedy krom toho, ze nechapu smysl - kde se nema kourit je oznacene jiz nyni a co oznacene neni, tam se kouri. Takze to je zakon s prominutim na hovno - jen aby se vykazala nejaka cinnost. Vic mne stve treba to koureni ve vlacich. Vzpominam si na vylet do Breclavi, kde jsme kvuli kurakum nakonec jeli v prostoru pro kola, kde jsme sedeli na zemi, nebot to bylo jedine nezakourene misto ve vlaku. Tak trochu mi to pripominalo cestu v dobytcaku...
  Lukas Kalista
   
 • na tenhle server jsem se dostal náhodou a asi si reakce nepřečtu, tak snad jen k těm dvou komentářům: Nekuřácké hospody kupodivu existují a hospod kde je alespoň nekuřácká část je hodně. Nicméně z principu nechci aby mi někdo kecal do toho, jak se bude v objektu který mi patří kouřit. když jdu k někomu na návštěvu, chovám se podle jeho pravidel, nebo tam nelezu. K druhému komentáři - kuřácký vagon jsem neviděl jak dlouho, nedávno je pokud vím zrušili ČD úplně a kouřit někoho ve vlaku jsem neviděl nikdy. To jste jeli do Břeclavi z Ukrajiny? K článku: S tím kouřením na pracovišti apod. - pokud většině lidí vadí kouření jak píšeš, tak by bylo nekuřáckých pracovišť, hospod apod. více i bez zákona. Jen se pořád projevuje ten stejný socialistický vzorec myšlení - když se mi něco nelíbí, tak se to nesnažím změnit svým chováním, ale ať se stará stát... Asi tak, námitky na toto vznesené jsou vyvracované už mnohokrát, doporučuju nastudovat např. články na www.libinst.cz ;)
  <0174
   
 • Nesnáším kuřáky! Opravdu. I přes to se mi nelíbí, že by měli majitelův restaurací zakázat kouření v jejich objektu. Ono stačí aby byla kuřácká restaurace vybavena pořádným odvětráváním a je po problému. Zákaz kouření na ulicích, úřadech, nádražích a tak podobně bych zakázal. Je to však samozřejmě sporné ale já kapsách nenosím jedovaté tabletky a neháži je kolem sebe. Stejně tak jako bezohledný kuřák, bych ohrožoval zdraví ostatních...
  Lukas
   
 • Lidi, co si myslíte z nějakého důvodu, že kouření je nějakým způsbem normální, nebo je třeba ho nějak bránit jste, řekl bych, dost na omylu. Jsem také pro svobodu, to ano, ale známý citát \"svoboda jednoho člověka končí u nosu druhéhu\" je naprostá prava. Kdo chce může si kouřit, ale jen tam, kde si je jistý, že tím nikoho neomezuje, neotravuje a neohrožuje. To je na veřejnosti nemožné. Jsem pro úplný zákaz kouření na všech veřejných místech, který by se ale bez výjimky dodržoval a případným hříšníkům by byly okamžitě ukládány přísné tresty. Nejradeji bych kouření zakázal i na ulicích v centru velkoměst, protože kuřáku je opravdu tolik, že nekuřák často téměř nemá šanci dýchat vzduch bez kouře ani nemusí stát na zastávce nebo být v hospodě. Všichni přece víme, že je vědecky i statisticky a klinicky naprosto jasně prokázáno, že cigaretový kouř škodí zdraví. Ve velkém městě je, díky vysoké koncentraci lidí, prakticky všudypřítomen (v ČR kouří asi 1/3 dospělé populace!). Nekuřák má právo na to, aby nebyl obtěžován a doslova \"rozežírán\" cigaretovým kouřem. lidé, kteří nekouří nemají s cigaretami vůbec nic společného a přesto v ČR umírají na následky pasivního kouření denně 3-4 nekuřáků!!! Kuřáci, zabíjíte lidi!!!!! (o dalších vážných zdravotních komplikacích nemluvě). Zabíjíte a ničíte zdraví lidem, kteří nemají s vaším návykem nic společného. Prosím zákonodárce, ale i samotné kuřáky, aby jste s tím něco udelali, je to ve Vaší moci.
  Marek
   
 • Stát chce, aby jste nekouřili, žili dlouho a platili daně, které pak stát ukradne na blbosti... :-)
  jodo
   
 • Tak ja si myslím, že by lidi měli kouřit a pít - protože kuřáci a alkoholíci odvedou tomuhle pitomymu statu pořádný daně. Takže my, co nekouříme, bychom si kuřáků, kteří si dobrovolně huntují zdraví měli vážit!za peníze co odvedou státu by nám tenhle stát mohl dát pokoj:) A taky si myslím, že proti kuřákům nejvice protestují bývalí kuřáci.
  zůza
   
 • No víte, dlouho to tu není aktualizované, takže díky za free link http://nasranejparan.blogspot.com/
  vietcong
   
 

Jméno
Text