Další pokusy o astro fotky

Tak jsem po delší době zhotovil opět pár "astro" fotografií... No, asi bych to s tímto pojmenováním neměl přehánět, spíš šlo o jakési pokusy za velmi nevyhovujících podmínek. V každém případě jde o zachycení astronomických objektů...

První snímek byl zachycen 28. července v Českém ráji. Nad jižním obzorem svítil jasný objekt, který jsem tipoval na Jupiter. Nemaje dalekohled, zkusil jsem ho vyfotit. Kupodivu se na snímku podařilo zachytit i jeho měsíce, čímž se má doměnka potvrdila. Ano, podobný záběr jsem již dělal. Ovšem tenkrát se jednalo o snímek zhotovený Lumixem FZ30, který měl k dispozici objektiv o ohniskové vzálenosti odpovídající 714 mm (po přepočtu na kinofilm). Tento snímek ale vznikl s objektivem odpovídající 300 mm, takže to bylo tak trochu překvapení.

Jupiter Jupiter situace

Druhý snímek pochází z částečného zatmění Slunce 1. srpna. Původní představa byla, že si zkusím udělat animaci celého přechodu. Ovšem to v centru Prahy není moc dobře uskutečnitelné. Tak jsem pořídil alepoň pár záběrů. Trochu mne zklamalo, že není vidět nic jiného, než vykouslý obrys Slunce. Nějaká Sluneční skvrna, mráček či přelétající letadlo by záběr ozvláštnilo. Takle fotka vypadá, jako bych ji vytvořil v počítači :-) V každém případě je záběr pořízen Lumixem FZ30 přes sluneční fólii. Nikdy nepozorujte ani nefoťte bez ochranných prostředků, jde o zdraví, resp. zničení fotoaparátu!!!

Zatmeni Slunce

Třetí je opět Jupiter a opět za nevyhovujících podmínek... Ovšem nyní již za použití astronomického vybavení. Nakonec jsem fotil na zrcadlovku Nikon D80, která byla afokálně připevněna na můj Newton 750/150 přes okulár Hyperion 13 mm s Barlow čočkou 2x. Celkové zvětšení soustavy bylo tedy 115x: ohnisková vzdalenost dalekohledu x koeficient barlow čočky / ohnisková vzdálenost okuláru (750 x 2 / 13). Ovšem jakému by to odpovídalo objektivu, to opravdu netuším... Špatně bylo skoro všechno - nebyla zcela dobřeu místěna montáž (polární osa nesměřovala zcela přesně na pól), obloha nebyla zcela jasná, navíc velmi přezářená od nedaleké Prahy s relativně velkým chvěním vzduchu a celá řada dalších nedostatků, které vyplývají z mé nezkušenosti. Problém jsem měl především s ostřením. Výsledkem mého snažení je následující montáž Jupitera a jeho měsíčků. O montáž jde z toho důvodu, že Jupiter je výrazně jasnější. Jestliže tedy provedu expozici tak, abych viděl i měsíčky, tak je přezářený. Jestliže zhotovím fotografii, aby byly na něm byly vidět detaily, měsíčky se nepodaří zachytit... Jupiter jsem fotil časem 1/6 s při ISO 400, jeho měsíčky časem 2 s. Pro porovnání opět i záběr, jak vypadá situace v astronomickém programu.

Jupiter

Jupiter situace

A na závěr pár obrázků hvězdné oblohy. Bohužel jsem nepřišel na to, jak u moderních objektivů zaostřit na nekonečno, když nemájí žádnou zarážku, takže z hvězd jsou malá kolečka. Ale pro použití na internetu to nevadí. Horší je, ze nemám drátěnou spoušť a tak mohu fotit maximálně s časem 30s, což je bohužel málo. To se stihnou zobrazit jen nejjasnější hvězdy. Otázka je, co by bylo vidět na přezářené obloze. Možná, že by to o mnoho lepší nebylo. Po najetí myši na obrázek se zobrazí popisky:

Kasiopea
Kasiopea

Velky vuz
Velký vůz

Severni koruna
Severní koruna

Labut
Labuť

 

  Komentáře

 • Je, u toho Jupitera jsou videt i ty jeho prouzky! :)
  Anna
   
 • Pekne fotky, zaostrit se musi zkusmo ručně ( nejprve na něco vzdaleného pouliční osvětlení v dálce apd..) a pak přelepit objektiv aby se nerozostřilo. spousta infa www.astro-forum.cz
  Vasek K.
   
 

Jméno
Text