Jezy na Labi a demokracie

Dnes (14. července 2005) rozhodl Ústavní soud, že nelze označit stavbu jezů na Labi za veřejný zájem zákonem, jak to prosazovalo ministerstvo dopravy. Tento zákon měl zjednodušit jejich výstavbu právě jejich prohlášením veřejným zájmem. Podle Ústavního soudu o tom, co je a co není veřejný zájem musí rozhodovat správní orgány a nikoliv zákonodárci. Navíc toto rozhodnutí musí být možné zpětně přezkoumatelné soudem, což by v tomto případě nemohlo být - soud se musí řídit podle zákona a nikolv ho přímo hodnotit. Sice se tak nezabrání stavbě, ale bylo zabráněno jejímu prosazení za každou cenu z nejvyšších míst. Při celkovém jednání o stavbě se jedná pouze o jednu bitvu z mnoha.

Celá věc má však ještě jiné souvislosti. K tomuto soudu a rozhodnutí by nedošlo bez aktivity řady ekologických organizací a spolků. Právě těch, které prezident opakovaně napadá (přesněji - napadá nevládní organizace a označuje je za nebezpečí pro demokracii, neboť je snadno může zneužít někdo bez mandátu veřejnosti). Nemohu s ním souhlasit. Právě tyto organizace jsou v současnosti jedinou zárukou jakž takž fungující demokracie. Ostatně epizoda s jezy na Labi to jasně dokazuje - bez nich by to bylo prosazené, přestože by to bylo protiústavní. Navíc pokud se taková organizace začne chovat v rozporu se zájmy členů a podporovatelů, přijde o příjmy a zanikne. Kdežto když něco takového udělá politik, zůstane si dál u koryta a škodí dál. A pokud se umístí dostatečně vysoko na kandidátce, je jen malá pravděpodobnost, že po volbách o své koryto přijde (v nejhorším dostane jiné). Ve volbách by musela většina hlasů být preferenčních s jiným jménem, což lidé vetšinou nedělají a volí přímo stranu. Z tohoto pohledu se mi naopak využívání organizací zdá mnohem demokratičtější, než parlamentní demokracie. Pokud se panu prezidentovi nějaké chování nelíbí, měl by přímo říci kdo, případně která organizace. Ale napadání všech bez rozdílu je velmi nešťastné.

Související odkazy:
ÚS: jezy na Labi nelze zákonem označit za veřejný zájem
Soud zkomplikoval výstavbu jezů na Labi
Klaus zopakoval své obavy z nevládních organizací

 

  Komentáře

 • jsem tu poprve a libi se mi tu :))) ale vsiml jsem si par preklepu a hrubek, napr. v predposledni vete v prispevku Jezy na Labi a demo ma byt ... prezidentovi ... /a v prvnim odstavci chybi u ... prezkoumatelne.../ Nic ve zlem, jinak dobre. Pavel
  pavel 123
   
 • Díky za upozornění. Většinou to píši tak v rychlosti, že to po sobě ani nekontroluji. Za chyby se omlouvám.
  Vejr
   
 

Jméno
Text